banerNW.jpg
Menu
RSS

Bezrobocie najmniejsze od 2004 roku Wyróżniony

  • Napisane przez:  Redakcja NowaWrzesnia.pl
  • 1 komentarz
fot. Starostwo Powiatowe we Wrześni fot. Starostwo Powiatowe we Wrześni

Pierwsze po wakacjach obrady Powiatowej Rady Zatrudnienia miały miejsce 12 września. Podczas posiedzenia przedstawiono sytuację na lokalnym rynku pracy w powiecie wrzesińskim.

parnter30082016.gif

hairsystem1092016.jpg

Liczba bezrobotnych na koniec sierpnia wynosiła 2438 osób. Stopa bezrobocia od lat sukcesywnie się zmniejsza i obecnie jest najmniejsza od 2004 roku. Z końcem lipca ukształtowała się na poziomie 8,3% i w stosunku do tego samego miesiąca ubiegłego roku uległa zmniejszeniu o 2,2%. Spadek bezrobocia w naszym powiecie jest przy tym bardziej dynamiczny w stosunku do kraju i województwa, gdzie w tym samym okresie bezrobocie zmniejszyło się odpowiednio o 1,5% i 1,3%. Na tle powiatów sąsiadujących z naszym również nie wypadamy blado, gdyż stopa bezrobocia waha się tam od 8,8% (powiat gnieźnieński) do nawet 13,9% (koniński).

Wśród bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy we Wrześni, większość, bo 65% stanowią kobiety. Spośród wszystkich 11% osób ma prawo do zasiłku. Zasadniczo bezrobocie maleje w każdej grupie wiekowej, choć dość znaczny spadek notuje się wśród ludzi młodych. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Eugeniusz Wiśniewski powiedział, że w ostatnich ośmiu miesiącach urząd dysponował ponad 3100 ofertami pracy. Większa liczba ofert pracy w stosunku do tego samego okresu w ubiegłym roku, jest efektem dynamicznych zmian naszego miasta i powiatu.

Poza wyraźnym zmniejszeniem poziomu bezrobocia i ekspansją budownictwa mieszkaniowego, uwagę zwraca także rozwój infrastruktury i szkolnictwa zawodowego.. Budowa fabryki Volkswagena oraz systematyczne pojawianie się kolejnych zakładów pracy jest dla bezrobotnych szansą na znalezienie pracy, jak i możliwością czerpania korzyści wynikających z faktu, że miasto dynamicznie się rozwija – powiedział Eugeniusz Wiśniewski.

Wśród najbardziej pożądanych zawodów pozostają te związane z branżą samochodową, jak automatyk, mechanik urządzeń przemysłowych, elektromechanik czy spawacz. Do końca sierpnia działaniami aktywizującymi objęto ponad 1 000 osób, w tym 625 kobiet. Najwięcej, bo 678 osób, skorzystało z możliwości odbycia stażu, zaś dotacje na działalność gospodarczą otrzymało 70 osób. Z indywidualnego poradnictwa zawodowego w PUP skorzystało w tym roku niemalże 1 300 bezrobotnych. Dużą nadzieję na aktywizację kolejnych dają porozumienia z Wojewódzkim Urzędem Pracy oraz z Wielkopolskim Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W tym roku w ramach Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego pozyskano 8,5 mln zł, z czego dotychczas większość, bo ponad 63% wydatkowano na aktywne formy walki z bezrobociem, zaś 35% na zasiłki. Dyrektor PUP zaznaczył, że środki przeznaczone na bieżący rok uda się całkowicie zagospodarować. – Wszystko idzie w miarę zgodnie z planem – zakończył Eugeniusz Wiśniewski.

Redakcja NowaWrzesnia.pl

źródło: Klara Skrzypczyk/Starostwo Powiatowe we Wrześni

1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się czy umieściłeś informacje oznaczone (*). Pisanie kodem HTML jest niedozwolone.

do góry

Galeria