banerNW.jpg
Menu
RSS

Być Kobietą. Kto się nie rozwija, ten się zwija! Wyróżniony

 • Napisane przez:  Olga Szymańska
 • 17 komentarzy
Być Kobietą. Kto się nie rozwija, ten się zwija!

Witajcie, Drogie Panie! Jak tam Wam styczeń mija? Mnie pracowicie i z wieloma nowościami. Trzeba uporządkować plan na cały nadchodzący okres. Już się nie mogę doczekać zbliżających się wyzwań. Należy przeć do przodu i wyznaczać sobie kierunek. No właśnie... W ostatnich wpisach wspominałam Wam o celach, odpoczynku, wyciszeniu, odnalezieniu czasu na pasję i wewnętrzny dialog. Mamy nowy, 2017 rok.

meblepartnre4012017.gif

Dostaje od Was wiele maili, wiadomości i zapytań bezpośrednich o kilka istotnych kwestii, które łączą wszystkie dotychczasowe tematy. Mianowicie...czym jest w praktyce i co można zaliczyć do rozwoju osobistego? Czy tak naprawdę jest on dla wszystkich? Jak zacząć angażować się bardziej w coś, co nam zaprocentuje na przyszłość? Prosicie o zebranie tematu w krótką i zapamiętywalną całość. Doświadczyłyście ze mną już kilku wyzwań na łamach naszego portalu. Na dobry początek kolejnego, wspólnego sezonu, jeszcze raz wytłumaczę Wam pewne istotne kwestie. Zatem...

Rozwój osobisty, ujmując sprawę w ramy najprostsze :) - to wszystko co robicie dla siebie po to, by zwiększać swoją wiedzę, wypracowywać umiejętności i kształtować postawę, czyli stawać się jak najlepszą wersją siebie.

Pojęcie "rozwój osobisty", dla osób spotykających się z tematem po raz pierwszy, brzmi jednak dość tajemniczo, korporacyjnie, skomplikowanie, poważnie. Tytuł, na który wskazuje moje wykształcenie, czyli "trener biznesu i rozwoju osobistego" również początkowo nie napawa optymizmem osób niezwiązanych z obszarem zarabiania pieniędzy, produkcji, usług i handlu. Zawód i dziedzina, którą się zajmuję kojarzy się z "wielkim światem". Nie jest to bez przyczyny. Zajmuję się firmami, ich rozwojem, zwiększaniem dochodów, budowaniem strategii reklamowej, PR. W dużej mierze więc to prawda, że mam w swoich rekach poważne zadania i zlecenia niejednokrotnie decydujące o postępie i sukcesie osiąganym przez firmy krajowe i lokalne. Jednak jest to tylko część prawdy i mojego zawodu. Zawsze jest druga strona medalu...

Ta, nazwijmy to umownie, bardziej ludzka i przyziemna :) Dlatego pisze dla Was, Drogie Panie, felietony na nowawrzesnia.pl. Po to właśnie, byście mogły zobaczyć inne oblicze rozwoju osobistego i żebyście zrozumiały, że wiedza przekazywana przeze mnie jest -zdecydowanie - przeznaczona dla Was do codziennego użytku :) Tak...Ja, jako trener rozwoju osobistego i coach, zajmuję się nie tylko biznesem dosłownie, ale również problemami życia codziennego. Trudnościami ze zmianą nawyków, budowaniem planu na własne życie, walką z ograniczeniami, nauką rzeczy praktycznych, takich jak: komunikacja, asertywność, planowanie kariery i kolejnych kroków w życiu prywatnym.

Co zatem, w przypadku pojedynczych osób, oznacza "rozwój osobisty"? Rozwojem osobistym jest uczestnictwo w szkoleniach i warsztatach tematycznych. Jest nim również czytanie książek, felietonów, wywiadów i prasy, która wnosi pożyteczne wartości do naszego życia. Wprowadzanie prawidłowych działań, korekta nawyków, rozmowa z wykwalifikowanymi osobami. Jest nim także podejmowanie wyzwań, działań, ryzyka, wychodzenie z własnej strefy komfortu, doświadczanie i próbowanie nowych rzeczy.

Do kategorii rozwoju osobistego zaliczamy wszystkie działania, które nas ulepszają i dają nam poczucie robienia "kroku naprzód" - pasje, wsparcie bliskich, spoglądanie na życie z perspektywy drugiego człowieka, zrozumienie, akceptacja, tolerancja i obrona własnych przekonań. Zobaczcie, jakim szerokim pojęciem jest ten nasz "rozwój osobisty". To wszystkie działania, które zwiększają naszą wiedzę i świadomość, uczą nowych umiejętności przydatnych w życiu i pracy oraz kształtowania postaw, by stać się mądrym i światłym człowiekiem o szerokich horyzontach.

Przy tej okazji - pamiętajcie, Drogie Panie! Rozwija się tylko ten, kto poszukuje rozwiązań i lepszego życia - nie ten, kto opiera się na zdaniu i osądach innych oraz ich przekonaniach. Same twórzmy najlepszą wersję siebie! Dzięki temu, że czytacie i przekazujecie sobie informacje o tych felietonach i innych organizowanych przeze mnie formach edukacji, świadomość istoty rozwoju osobistego w naszym regionie wzrasta. Dziękuję Wam za to bardzo. Jednak jeszcze sporo pracy przed nami.

Pytacie, jak angażować się bardziej we własny rozwój, by zaprocentowało to na przyszłość? Prawda jest taka - obojętnie co chcecie na przyszłość osiągnąć, jakie macie zamierzenie lub założenie, musicie działać! Brzmi banalnie? Może sobie tak być. Jednak jest to najważniejsza rzecz - działanie! Nie mówienie o tym, nie samo czytanie moich artykułów, nie uczestniczenie w wydarzeniach. Przekuwanie informacji i wiedzy w czyn, czyli konstruowanie umiejętności. Gdyby wielcy odkrywcy tylko "wiedzieli", a nie "czynili", to nadal byśmy byli w epoce kamienia łupanego. To samo dotyczy naszej codzienności, czynności prostych i prowadzących małymi krokami do celu. Nie mówmy o planach - realizujmy je. Nie snujmy wizji lepszego życia - twórzmy ją. Czyli jak się bardziej angażować? Powtarzam raz jeszcze - działaniem. Systematycznym, powolnym, wytrwałym, ale działaniem. Nie mówieniem o nim.

Szykuje w tym roku dla Was sporo niespodzianek. Będzie dużo nowości z mojej strony. W dziale felietonów dla nowawrzesnia.pl zapowiada się naprawdę ciekawie. Mam zamiar przeprowadzać warsztaty otwarte dla Was, odbywać konsultacje, współorganizować imprezy i akcje zmieniające Wasze dotychczasowe życie. Moja misja się rozszerza i zatacza większe kręgi. Tylko od Waszego zaangażowania i chęci zależy, co razem zrobimy. Jak postaramy się pracować nad naszym rozwojem osobistym i co zrobimy z życiem. Nie tylko firmy zatrudniające pracowników i walczące o pozycje na rynku powinny się rozwijać, by zdobywać nowych klientów. Także Wy, moje Drogie, pojedyncze osoby macie możliwość polepszać jakość swojego życia.

Pytanie tylko, czy skorzystacie? Czy dowiecie się w praktyce, czym jest rozwój osobisty i jak go w pełni realizować? Macie odwagę walczyć
o lepsze życie, bardziej świadome decyzje i wspanialszy los dla swoich dzieci? Chcecie lepiej radzić sobie w pracy, więcej zarabiać i tak zaplanować swoją karierę, by pracować mądrze a nie ciężko? Jeśli tak, to polecam zabranie się do sprawy poważnie.

Nastał kolejny rok i wraz z nim nowe możliwości. Już wiecie, czym jest rozwój osobisty i kogo dotyczy. Przeczytałyście także, jak bardziej zaangażować się w proces polepszania własnego życia. Moje wyzwanie i pytanie brzmi - zamienicie wiedze w czyn? Zobaczymy już niebawem. Mogę obiecać jedno - kto zdobędzie się na odwagę walki o swój lepszy los, na pewno wypracuje sobie nagrodę. Pamiętajcie - kto się nie rozwija, ten się zwija. To apel nie tylko do firm. Powiem więcej - one zaczynają odczuwać na swoich barkach ten fakt. A Wy? Chcecie lepszego jutra dla siebie i swoich bliskich?

Można produkować wymówki o wykształceniu, szkołach, posadach, znaczeniu dla świata. To jednak ciągle tylko wykręty. Twój los zależy od Ciebie. To właśnie główne przesłanie rozwoju osobistego. Nie od fatum, losu, pokoleniowej historii czy życia. Od Ciebie. Zapamiętaj to :)

Życzę owocnych przemyśleń. Wypatrujcie. Już niebawem pojawią się moje propozycje, dotyczące wspierania Waszych zmian i rozwoju w poszukiwaniu najlepszej wersji siebie. Liczę na Wasze zaangażowanie. Nikt za Was tej roboty nie zrobi! Działajcie zatem i do zobaczenia na szlaku rozwoju osobistego w 2017 roku. To będzie Wasz czas - wiem to.

Pozdrawiam

Ola

17 komentarzy

 • Olga Szymańska
  Olga Szymańska czwartek, 19, styczeń 2017 00:08 Skomentuj link

  Witaj, Alicja!
  Dziękuję Ci i cieszę się, że artykuł Ci się podoba :) Koniecznie angażuj się w swój rozwój osobisty, to na pewno łatwiej będzie poszukać ciekawej pracy i podejmować nowe wyzwania. Gratuluję Ci, że masz odwagę sięgać po zmianę i robić coś dla siebie. Trzymam mocno kciuki za Twój sukces! W razie potrzeby - daj znać. Pozdrawiam serdecznie :)

  Report
 • Alicja
  Alicja środa, 18, styczeń 2017 17:08 Skomentuj link

  Witaj Olu,
  Bardzo ciekawy artykuł. Bardzo chciałabym angażować się bardziej w swój rozwój osobisty. Mam nowe postanowienia na ten rok, przede wszystkim zmiana pracy... Mam nadzieję, że z Twoją pomocą mi się uda.

  Pozdrawiam Alicja

  Report
 • Olga Szymańska
  Olga Szymańska wtorek, 17, styczeń 2017 17:38 Skomentuj link

  Cześć, Miśka!
  W każdym związku i każdym układzie między ludźmi, trzeba pamiętać o sobie. Własnych potrzebach, wartościach, racjach, argumentach. Na tym polega asertywność i miłość, jaką każdy z nas powinien darzyć własny umysł, dusze i ciało. Nie jest to samolubstwo - proszę tego nie mylić! Jest to zdrowe i potrzebne do prawidłowego oraz świadomego funkcjonowania. W razie potrzeby - pisz lub dzwoń. Masz rację - realizuj swoje cele, potrzeby i marzenia. To dobra droga. Stawiając na rozwój osobisty osiągniesz harmonię między czasem dla siebie i uwagą potrzebną rodzinie. Pozdrawiam i dziękuję za szczery komentarz!

  Report
 • Olga Szymańska
  Olga Szymańska wtorek, 17, styczeń 2017 17:32 Skomentuj link

  Cześć, Marzena!
  Gratuluję! Wspaniale - trzymam mocno kciuki. Duży krok i poważna decyzja :) W razie potrzeby - dawaj znać. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

  Report
 • Olga Szymańska
  Olga Szymańska wtorek, 17, styczeń 2017 17:20 Skomentuj link

  Hej, Joanno!
  Zdecydowanie - trzeba piąć się w górę! To. co jest cenne, nigdy nie jest łatwe! Trzeba zdobywać szczyty i wymagać od siebie - wtedy życie nabiera kolorów i smaków. Pozdrawiam Cię!

  Report
 • Miśka
  Miśka poniedziałek, 16, styczeń 2017 21:40 Skomentuj link

  Temat bardzo ciekawy. Każda z nas ma jakiś cel. Ciężko jest zrealizować, czas się ogarnąć i przystąpić do działań. Dziewczęta czas na nas. Spełnione matki i nie tylko, które po drodze zapomniały o sobie. W moim przypadku jest tak myślałam, że życie osobiste mnie ogranicza a fakt to sama siebie ograniczałam. Więc dosyć. Mojej drugiej połowie to przestaje się podobać, bo byłam cały czas tylko do niego i wokół niego się wszystko kręciło. Dosyć. Czuję się spełniona w tym co robię jestem mamą, pracownica na pełen etat, żona. Teraz też chce być kobietą rozwijającą swoje marzenia, bo zaczęli mi coś od życia brakować.
  Fajnie Olu , że moge wspierać się twoimi radami. Dużo daje mi to do myślenia. Pozdrawiam

  Report
 • Miśka
  Miśka poniedziałek, 16, styczeń 2017 21:38 Skomentuj link

  Cześć Olga

  Report
 • Marzena
  Marzena piątek, 13, styczeń 2017 12:07 Skomentuj link

  To prawda, jak sie nie zacznie robic samemu, to sie nic samo nie zrobi. Zaczynam w poniedziałek moja dzialalnosc. Trzymajcie kciuki. Dzięki!

  Report
 • Joanna
  Joanna czwartek, 12, styczeń 2017 22:35 Skomentuj link

  Super tekst!
  Moje postanowienie w nowym roku znaleźć lepiej płatna pracę i wspinać się jeszcze wyżej. Trzeba iśc do przodu nawet jeśli oznacza to drogę pod górę ! :-)

  Report
 • Olga Szymańska
  Olga Szymańska czwartek, 12, styczeń 2017 19:39 Skomentuj link

  Witaj, Kinga!
  Nic tylko wcielać w czyn - od zaraz, polecam :) Dziękuję za miłe słowo! Pozdrawiam serdecznie :)

  Report

Skomentuj

Upewnij się czy umieściłeś informacje oznaczone (*). Pisanie kodem HTML jest niedozwolone.

do góry

Galeria