Kolejny duet w Kolekcji Wrzesińskiej

W tym roku podobnie jak w roku poprzednim Kolekcję Wrzesińską tworzyć będzie dwójka autorów. Tym razem jednak nie będzie to duet fotograficzny, a fotograficzno-dziennikarski. Autorami Kolekcji Wrzesińskiej w 2020 roku będą Maksymilian i Magdalena Rigamonti.

Maksymilian Rigamonti jest fotografem, który współpracował z tygodnikami Newsweek Polska i Wprost. Pięciokrotnie odwiedził bazy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, czego efektem była wydana w 2013 roku książka „Afganistan jest w nas”. Magdalena Rigamonti jest dziennikarką prasową i radiową związaną m.in. z tygodnikiem Wprost i Dziennikiem Gazeta Prawna. Wspólnie z mężem Maksymilianem w Dzienniku Gazeta Prawna tworzą duet dziennikarski RigamontiRazy2.

W zeszłym roku ich wspólna książka „Echo” zdobyła tytuł Photography Book of the Year w prestiżowym międzynarodowym konkursie Picture of the Year International, w którym od 1944 roku nagradzane są najlepsze dokumentalne i prasowe fotografie z całego świata. „Echo” to książka fotograficzna o poszukiwaniu śladów pamięci o miejscach, które w wyniku tragicznych wydarzeń sprzed 75 lat zniknęły ze współczesnych map Wołynia na Ukrainie.

Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Burmistrz Tomasz Kałużny co roku zaprasza na rezydencję artystyczną jednego fotografa wybranego przez kuratora. Zadaniem artysty jest stworzenie osobistego zestawu fotografii, który ilustruje gminę i jej mieszkańców. Ma on przy tym zapewnioną całkowitą swobodę twórczą, zarówno w kwestii poruszanych tematów, jak i sposobów ich przedstawienia. Efekty jego pracy publikowane są w formie artystycznej książki fotograficznej oraz prezentowane na wystawie we Wrześni.

Za sprawą Kolekcji Wrzesińskiej mieszkańcy Miasta i Gminy Września mają okazję spojrzeć na siebie samych i przestrzeń, w której żyją, z perspektywy artysty będącego zewnętrznym obserwatorem. Dzięki temu „zewnętrznemu oku” mają sposobność dowiedzieć się czegoś nowego
o ludziach, miejscach i zjawiskach, które są tak blisko nich, a jednak często umykają ich uwadze w codziennym życiu.

Kolekcja Wrzesińska adresowana jest również „na zewnątrz”, poza miasto, w którym powstaje. Września staje się tym samym czymś w rodzaju miasta uniwersalnego, za pomocą którego fotograf opowiada historie o znacznie szerszym kontekście, wykraczającym poza, ale wynikającym z miejsca realizacji.

W przyszłości ten zbiór fotografii stanowić będzie bezcenne świadectwo naszych czasów. Dzisiaj kolekcja ma odkrywać, skłaniać do refleksji i stawiać pytania.

Autorzy Kolekcji Wrzesińskiej:
2009 – Bogdan Konopka
2010 – Andrzej Jerzy Lech
2011 – Mariusz Forecki
2012 – Nicolas Grospierre
2013 – Zbigniew Tomaszczuk
2014 – Katarzyna Majak
2015 – Adam Lach
2016 – Rafał Milach
2017 – Filip Springer
2018 – Zuza Krajewska
2019 – Chris Niedenthal i Tadeusz Rolke (w realizacji).

źródło i fot.: UMiG we Wrześni/Kolekcja Wrzesińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *