Nowa książka dla mieszkańców Miłosławia i nie tylko!

Z nieukrywaną radością dzielimy się z Wami nowością wydawniczą gminy Miłosław. Dziś dojechały do naszego urzędu jeszcze pachnące świeżą farbą książki autorstwa Michała Pawełczyka pt. Ziemia Miłosławska w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919. Wspomnienia i życiorysy. – czytamy w komunikacie władz gminy Miłosław.

Na dniach miała się odbyć promocja książki wraz ze spotkaniem autorskim. Niestety, pandemia i w tym wydarzeniu nam przeszkodziła. Ale jak to mówią, co się odwlecze, to nie uciecze. Jak tylko miną wszystkie obostrzenia związane z COVID-19 przygotujemy spotkanie autorskie wraz z promocją książki. Poniżej przedstawiamy słowo wstępne Burmistrza Huberta Gruszczyńskiego do wspomnianej książki.

Drogi Czytelniku,

do Twoich rąk oddajemy pierwszą tak obszerną publikację opisującą życiorysy powstańców wielkopolskich związanych z ziemią miłosławską.

Opracował ją wybitny regionalista Michał Pawełczyk, który pochylił się nad uczestnikami powstania, często cichymi bohaterami tamtych wydarzeń, z naszych miłosławskich terenów.

Jestem przekonany, że lektura tej książki pozwoli czytelnikowi odkryć meandry uczestników Powstania Wielkopolskiego i spojrzeć na sprawy powstania z bardzo szerokiej perspektywy.

Jak mówił Józef Piłsudski: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek”. Wierzę zatem, że młode pokolenie zaczerpnie z tej publikacji wiedzę o historii, motywach, odczuciach społecznych, które zadecydowały o zwycięskich zrywach w latach 1918-1919.

Przerzucając kolejne kartki tej książki, miejmy świadomość, że przedstawione opisy mogą się czasem różnić od faktów historycznych opartych na materiałach źródłowych. Pamiętajmy jednak, że są to autentyczne wspomnienia samych powstańców nadające im specyficzny koloryt.

Życząc miłej lektury, pozdrawiam

Hubert Gruszczyński
Burmistrz Gminy Miłosław

1 comment on “Nowa książka dla mieszkańców Miłosławia i nie tylko!

  1. Man nadzieje, że w następnym wydaniu zostanie wpisany mój dziadek Michał Jankowski ur. Mikuszewo. Przekazałem do Urzędu Miasta w Miłosławiu moją książkę Zaginieni w naszej pamięci w której jest biogram mojego dziadka.pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *