Wkład własny na kredyt hipoteczny w 2020 roku

Od paru lat banki wymagają wkładu własnego przy kredycie hipotecznym i jest to praktyka dość popularna. W większości przypadków kredyt hipoteczny opiewa na wielką kwotę i banki chcą mieć zabezpieczenia i sprawdzić zaangażowanie przyszłych kredytobiorców. Sytuacja zmieniła się w związku z ogłoszeniem pandemii COVID-19.

Jak to teraz dokładnie wygląda i jakie warunki musimy spełnić, aby uzyskać kredyt hipoteczny, który znajdziesz na https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne?

Kredyt hipoteczny z wkładem własnym – po co?

Wymagany wkład własny jest bardzo ważnym zapewnieniem dla banku, że jako przyszli kredytobiorcy radzimy sobie z własnymi finansami i z taką samą gorliwością będziemy spłacać przyszłe zobowiązanie. Jest to ważny element wnioskowania kredytowego, od 2013 roku banki wymagają wkładu własnego, którego procent z każdym rokiem wzrasta, w tej chwili wynosi 20% lub 10%, o ile podlega ubezpieczeniu kwota niedoboru do 20%. Jak to jednak wygląda w związku z pandemią COVID-19? W związku z wirusem uzyskanie kredytu staje się trudniejsze. Banki podniosły wymagania dotyczące wkładu własnego, który jest niezbędny do uzyskania kredytu hipotecznego. Po obniżce stóp procentowanych, oprocentowanie pożyczek i kredytów spało z 10% do 9%. Należy pamiętać, że istotnym czynnikiem kosztów są opłaty i prowizje, stanowiące koszty pozaodsetkowe. Nowa ustawa doprowadzi do drastycznego ich obniżenia. Analizy potwierdzają, że efektem działań ustawy nie będzie spadek kosztów kredytowych, ale drastyczne zaostrzenie się warunków przyznawania kredytów.

Kredyt hipoteczny – co musimy wiedzieć?

Warto sobie uświadomić, że kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie, które będziemy musieli spłacać aż do końca trwania umowy. Dlatego bardzo ważne jest, aby zanim przystąpimy do pozyskania kredytu, dokładnie przeanalizować nasze możliwości i ekonomiczną sytuację, aby wysokość raty i czas spłaty był optymalnie dostosowany do naszych możliwości. Jest to niezwykle ważne dla naszego finansowego bezpieczeństwa. Dodatkowo warto wiedzieć, że weryfikacja bankowa głównie opiera się na naszej zdolności kredytowej, którą sami możemy również uatrakcyjnić.

Kredyt hipoteczny a zdolność kredytowa – jak o nią zadbać?

W zależności od banku zdolność kredytowa może składać się z różnych zmiennych, które wynikają z wewnętrznych wytycznych. Dlatego w jednym banku dostaniemy decyzję odmowną, a w drugim przyjmą nad bez kolejki. W skład zdolności kredytowej wchodzi nasz wiek, wykształcenie, stan cywilny, ilość osób zamieszkałych w gospodarstwie domowym, nasze zarobki, historia kredytowa, czy miejsce zamieszkania. Wszystko to, co ma wpływ na naszą ekonomiczną iż życiową sytuację. Dla banku liczy się wszystko, to co wpływa na spłatę kredytu. Jeśli mieszkamy w dużym mieście, gdzie bezrobocie jest niskie, to jako specjalista nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem pracy, a tym samym z regularną spłatą kredytu. Ważną kwestią jest fakt, że możemy wpływać na naszą zdolność kredytową i zwiększać szansę na pozytywną odpowiedź z banku.

Jak wpłynąć na poprawę zdolności kredytowej?

Wystarczy udać się do doradcy kredytowego lub przeczytać poradnik z tematyki kredytowej, aby dowiedzieć się, że jesteśmy w stanie zrobić wiele rzeczy, które poprawią naszą sytuację w oczach banku. Banki chętnie dają kredyty hipoteczne młodym ludziom, którzy mają stabilną pracę i sytuację rodzinną. Jeśli jesteśmy zatrudnieni na umowę o dzieło, warto porozmawiać z szefem i zmienić jej charakter na umowę o pracę, banki bardzo chętnie dają pozytywne akredytacje osobom, które zarabiają mniej na umowę o pracę, niż tym, co więcej na umowę zlecenie. Jednak warto pamiętać, że nie jest to regułą. Innym przykładem może być posiadanie karty kredytowej, która traktowana jest jako kredyt i zmniejsza naszą zdolność o parę procent, dlatego warto przed złożeniem wniosku zrezygnować z tego produktu. Już takie drobne zabieg zwiększą naszą atrakcyjność w oczach bankowych doradców.

Historia kredytowa – po co banki ją weryfikują?

Historia kredytowa to bardzo ważny element naszej zdolności kredytowej. Banki dokładnie analizują nasze zachowania konsumenckie. Dodatkowo w Biurze Informacji Konsumenckiej sprawdza nasz status, jeśli jesteśmy określeni jako niepewny płatnik, możemy mieć problem z uzyskaniem kredytu. Bank nie jest zainteresowany powodem, dla którego nas tam wpisano, a sam fakt mówi o nas, że jesteśmy ryzykownym partnerem, szczególnie jeśli w grę wchodzi sporo kwota. Bank chce mieć maksymalną pewność, że oddamy mu pożyczone pieniądze wraz z odsetkami. Jeśli mamy status niepewnego płatnika jesteśmy osobą niewiarygodną i mamy niewielkie szansę, aby otrzymać kredyt.

Jak wybrać najlepszą ofertę kredytową?

Banki prześcigają się w ofertach i przyciągają kredytobiorców nowymi ofertami. Jednak jak rozpoznać i wybrać tę najlepszą. Z pomocą przychodzi ranking kredytu hipotecznego, gdzie możemy porównać najlepsze oferty i dostosować je do swoich potrzeb. Dodatkowo analizowanie rankingu przez dłuższy czas pokaże nam, w jaki sposób kreują się trendy na rynku kredytów hipotecznych. Z taką wiedzą łatwiej nam będzie rozpoznać dobrą ofertę, która nie zawiera dodatkowych opłat i ukrytych kosztów. Często banki do swojej oferty wkładają dodatkowe produkty, które są dla nas źródłem kosztów i obciążeń. Jeśli nie posiadamy konta w banku, w którym chcemy ubiegać się o kredyt hipoteczny, będziemy poproszeni o jego założenie. Takie konto może być prowadzone odpłatnie i będziemy musieli ponosić koszty jego prowadzenia przez cały czas trwania umowy z bankiem. Warto zwrócić uwagę na takie rzeczy, bo one mogą z bardzo atrakcyjnej oferty, przekształcić się w ledwie standardową, której podpisanie wcale nie będzie dla nas korzystne.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *