OC na miesiąc – reguła czy wyjątek? Kto może kupić ubezpieczenie krótkoterminowe?

Jesteś kierowcą? Masz samochód? Ten obowiązek Cię nie ominie! Mowa oczywiście o ubezpieczeniu OC. Standardowa umowa, którą będziesz musiał podpisać, gwarantuje ochronę przez 12 miesięcy. Możliwe jest jednak ubezpieczenie na nieco krótszy czas, a mianowicie na 30 dni. OC na miesiąc przysługuje jednak w kilku ściśle określonych sytuacjach. Sprawdź, czy dotyczą one też Ciebie!

W świetle obowiązujących przepisów, każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi zadbać o jego ubezpieczenie. Standardowa polisa komunikacyjna gwarantuje odpowiedzialność ubezpieczyciela trwającą nie krócej i nie dłużej niż 12 miesięcy. Od tej reguły są jednak pewne wyjątki… Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, najkrótszy okres, na jaki można zawrzeć umowę OC, to dokładnie 30 dni. Nie każdy jednak będzie miał taki przywilej…

Ubezpieczenie samochodu na miesiąc – czy to możliwe?

 Rok – na taki czas podpiszesz klasyczne ubezpieczenie OC. Na rynku ubezpieczeniowym funkcjonuje jednak taki produkt, który nazywany jest ubezpieczeniem OC krótkoterminowym. Jest to rodzaj polisy odpowiedzialności cywilnej, który zawierany jest na okres nie krótszy niż 30 dni. Polisa OC na miesiąc działa dokładnie na takiej samej zasadzie, co ubezpieczenie roczne – chroni przed skutkami finansowymi w razie spowodowania kolizji czy wypadku. Jej zakres uregulowany jest prawnie. Bez takiego ubezpieczenia, grożą nam wysokie kary za brak OC, o których można przeczytać więcej na stronie https://beesafe.pl/porady/kary-za-brak-oc/ . A czy jest coś co wyróżnia ją na tle klasycznego OC? Eksperci Beesafe zwracają uwagę na jeden bardzo ważny fakt – w przypadku ubezpieczenia krótkoterminowego, umowa nie przedłuży się automatycznie, a ochrona wygaśnie w ostatnim dniu trwania polisy. Dlatego tak istotne jest pilnowanie dat jej ważności, by nie dopuścić do przerwy w ubezpieczeniu. Co ważne, ubezpieczenie OC na miesiąc przysługuje jednak ściśle określonej grupie kierowców. Jakiej?

Kiedy możesz kupić ubezpieczenie OC na miesiąc? 

 OC krótkoterminowe przysługuje właścicielom aut w kilku określonych przypadkach. Polisę na miesiąc mogą kupić: 

  • Właściciele pojazdów historycznych, a konkretniej pojazdów zabytkowych w rozumieniu Prawa o ruchu drogowym, pojazdów mającym co najmniej 40 lat oraz takich, które zostały uznane przez rzeczoznawcę za unikatowe lub mają wyjątkowe znaczenie w historii motoryzacji i liczą sobie co najmniej 25 lat. Ubezpieczenie samochodu zabytkowego nie jest jednak proste, gdyż na rynku istnieje bardzo mało ofert dla takich pojazdów.

  • Posiadacze pojazdów zarejestrowanych czasowo – mowa tutaj o samochodach, które zarejestrowane zostają na 30 dni. Dokładnie tyle będzie też trwała polisa OC. Najczęściej z rozwiązania tego korzystają osoby, które chcą wywieźć samochód za granicę czy muszą dojechać autem na obowiązkowy przegląd czy chociażby do mechanika.

  • Posiadacze pojazdów sprowadzonych do Polski, a zarejestrowanych za granicą, które nie mają ważnej polisy OC. Warto zwrócić tutaj uwagę na fakt, że w przypadku aut zarejestrowanych poza granicami Polski, nie jest możliwe ubezpieczenie ich na cały rok. W tym przypadku ubezpieczenie krótkoterminowe trwa tyle, ile mamy czasu na zarejestrowanie pojazdu w kraju – dokładnie 30 dni. 

  • Osoby prowadzące działalność zajmującą się handlem samochodami – tutaj warto zwrócić uwagę na fakt, że wszystkie pojazdy, jakie znajdują się na przykład w komisie samochodowym, muszą być objęte ubezpieczeniem OC. 

 Ubezpieczenie krótkoterminowe to nie tylko OC na miesiąc

Pojęcie ubezpieczenia krótkoterminowego jest nieco szersze i obejmuje także polisy zawarte na okres 3 miesięcy. Specjaliści Beesafe.pl zwracają uwagę na kwestię ubezpieczenia pojazdów wolnobieżnych. Są to pojazdy, których konstrukcja uniemożliwia im przekroczenie prędkości 25 km/h. Często panuje mylne przekonanie, że pojazdy te mogą być objęte ubezpieczeniem OC na miesiąc. W rzeczywistości jednak, minimalny czas, na jaki może zostać zawarta polisa w ich przypadku, to właśnie wspomniane wyżej 3 miesiące. Wśród nich wyjątek stanowią jednak ciągniki używane w gospodarstwie domowym – te muszą być objęte 12-miesięczną ochroną.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *