Pyzdry – nowym obiektem unikatowego szlaku

Pyzdry oficjalnie są już w strukturze Szlaku Piastowskiego. Trasy łączącej najważniejsze obiekty i zabytki naszej historii, związanej z początkiem państwa polskiego.

Jednogłośna decyzja Rady Programowo-Naukowej jest zaszczytem i szansą.  Szlak ten jest bowiem jednym z najlepszych produktów turystycznych, jako unikatowy i wyjątkowo ważny dla polskiego dziedzictwa.

Gwarantowanym obiektem szlaku jest więc Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej, w którym znajduje się wystawa – ,,Przy książęcym Trakcie”. Nazwa nieprzypadkowa. Otóż w czasie budowy kanalizacji na ul. Spółdzielców odkryto szczątki dawnej drogi drewnianej. Prowadziła ona niegdyś z grodu książęcego, aż do miejsca targowego. Korzystali z niej w połowie XIII wieku Bolesław Pobożny i Przemysł I

Wystawa, znajdująca się w piwnicach Domu Podcieniowego, poświęcona została zatem władcom, którzy zostawili w tym mieście swój ślad .Stworzenie ekspozycji stanowiło pierwszy etap przedsięwzięć związanych z infrastrukturą i zapleczem turystyczno-gastronomicznym na terenie Gminy Pyzdry.

źródło i fot. UM w Pyzdrach/Sylwia Kaźmierska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *