Egzamin dojrzałości na półmetku

W tym roku matury nie rozpoczęły się wraz z rozkwitaniem kasztanów. Pandemia koronawirusa wymusiła na rządzie przesunięcie egzaminów dojrzałości na inny termin. Młodym dorosłym pozostało jedynie dostosować się do zasad i dobrze napisać maturę w nowym warunkach.

Egzamin dojrzałości pierwotnie miał rozpocząć się 4 i trwać aż do 22 maja. Przypomnijmy, że zaczynał się on sesją pisemną, po której następowała część ustna. Ze względu na trwającą w tym czasie epidemię, Ministerstwo Edukacji zdecydowało się przesunąć matury oraz testy ósmych klas na inne, bezpieczniejsze terminy.

Egzaminy dojrzałości przeprowadzane są w nowych warunkach sanitarnych. Zachowane są obowiązkowe odstępy między ławkami oraz dezynfekcja rąk. Matury rozpoczęły się niemal miesiąc później, bo 8 czerwca. Wtedy młodzi dorośli musieli się zmierzyć z pisemnym językiem polskim na poziomie podstawowym. Dzień później wyzwaniem była dla nich matura z matematyki, a kolejnego dnia język obcy. Chociaż był to dopiero początek, młodzież przyznaje, że ze względu na panującą sytuację spodziewali się nieco łatwiejszych testów.

– Matura z matematyki była trudna. Dla mnie język polski był jednak łatwiejszy. Temat na rozprawce co prawda też nie był najciekawszy, ale chyba każdy mógł coś o tym napisać – mówi Julia, maturzystka z Zespołu Szkół Politechnicznych.

Tematami na tegorocznej maturze była interpretacja wiersza Anny Kamińskiej „Daremnie” albo rozprawka odpowiadająca na pytanie, w jaki sposób wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na jego przesłanie, na podstawie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

U  mnie też lepiej wypadł polski. Myślałam, że był trudny, ale po matematyce jednak zmieniam zdanie. Jedynym plusem tej całej pandemii jest brak ustnych egzaminów – przyznaje z uśmiechem Oliwia, także maturzystka z ZSP.

Wyniki egzaminów dojrzałości młodzież pozna prawdopodobnie w połowie sierpnia. Wszyscy chcący udać się na studia powinni bacznie obserwować komunikaty uczelni, które informują o najważniejszych terminach dotyczących postępowania rekrutacyjnego oraz sposobu jego przeprowadzenia.

Zmianom uległy również daty egzaminów klas ósmych. Uczniowie pierwotnie powinni przystąpić do nich 21 kwietnia, jednak przesunięto je na 16 czerwca. Testy trwały trzy dni, a ósmoklasiści zmierzyli się z językiem polskim, matematyką oraz językiem obcym nowożytnym. Cały harmonogram rekrutacji do szkół średnich publikujemy poniżej.

15 czerwca – 10 lipca złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły
26 czerwca – 10 lipca dostarczenie świadectwa ukończenia szkoły podstawowej
31 lipca – 4 sierpnia złożenie zaświadczenia o wyniku egzaminu ósmoklasisty
12 sierpnia podanie listy zakwalifikowanych
i niezakwalifikowanych kandydatów
13-18 sierpnia potwierdzenie woli przyjęcia do szkoły poprzez przedłożenie oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego (jeżeli dokumenty te nie zostały złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej)
19 sierpnia ogłoszenie listy przyjętych i nieprzyjętych kandydatów

źródło i fot. Klaudia Kubiak/Powiat Wrzesiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *