Dofinansowania do fotowoltaiki – jak to wygląda?

Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii (OZE) to przyjazne dla środowiska rozwiązanie, które pozwala gospodarstwom, spółdzielniom mieszkaniowym i firmom na częściową lub całkowitą niezależność energetyczną od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej. W Polsce z coraz większą popularnością rozwijają się programy i dofinansowania, które przy spełnieniu odpowiednich warunków przez wnioskodawców, pomagają pokryć koszty mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Programy wspierające fotowoltaikę

Program Mój Prąd powstał z inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Osoby fizyczne mogą złożyć wniosek online o dofinansowanie w formie bezzwrotnej dotacji w kwocie 5 000 zł na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej na domach jednorodzinnych o mocy 2-10 kW. Inwestor może składać wniosek dopiero po zakończeniu budowy instalacji. Żeby uzyskać dotację na kolejną instalację, należy złożyć nowy wniosek. Instalacja nie może być dofinansowana z innych programów. Można jednak połączyć dotację z programu Mój Prąd z Ulgą termomodernizacyjną. 

Ulga termomodernizacyjna i Mój Prąd

Przysługuje ona właścicielom domów jednorodzinnych, których budowa oficjalnie została zakończona. Polega na odliczeniu od rocznego zeznania podatkowego wydatków na inwestycję termomodernizacyjną, w której skład wchodzi fotowoltaika. Jeśli instalacja fotowoltaiki na dachu jest utrudniona, można zamontować ją na budynku gospodarczym lub garażu, który wchodzi w skład budynku mieszkalnego. W rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju zawarte są wydatki, które mogą zostać objęte ulgą.

Prostsze składanie wniosków

Mój Prąd został zintegrowany z programem Czyste Powietrze 2.0, który obejmuje dofinansowanie kompleksowej termomodernizacji domów (m. in. instalację fotowoltaicznych odnawialnych źródeł energii). Warunkiem podstawowym do otrzymania dotacji jest wymiana starego pieca na nowy i ekologiczny, lub w przypadku nowych budynków zakup i montaż nowego ekologicznego źródła ciepła. Budżet dostępny jest w formie dotacji lub pożyczki. Osoby, które skorzystają z programu Czyste Powietrze, otrzymają zwrot części zainwestowanych środków. Po aktualizacji programu można składać jeden wniosek on-line, który rozpatrywany jest o wiele szybciej niż przed integracją.

Premia termomodernizacyjna

Osobom fizycznym, właścicielom domów jedno- i wielorodzinnych lub spółdzielniom mieszkaniowym przysługuje premia termomodernizacyjna, jeżeli podjęli się większej termomodernizacji budynku. Podstawowym warunkiem do złożenia wniosku o przyznanie premii jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię oraz aktualny audyt energetyczny. Należy dołączyć go do wniosku o kredyt, który wraz z wnioskiem o premię składamy do banku współpracującego z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Kredyt zaciągnięty w banku musi stanowić co najmniej połowę kosztów inwestycji w termomodernizacje. BGK po rozpatrzeniu wniosków może przyznać premię termomodernizacyjną w formie części wykorzystanej przez inwestora kwoty kredytu.

Fotowoltaika dla firm

Po nowelizacji ustawy OZE oraz programu pod nazwą Prosument 2.0  przedsiębiorcy mogą korzystać z fotowoltaiki na podobnych zasadach, jak osoby fizyczne (stać się prosumentami). Firmy tak samo jak gospodarstwa domowe mogą odsyłać nadwyżki wygenerowanego prądu i pobierać energię elektryczną w momencie, gdy ich instalacja nie wytwarza wystarczającej ilości prądu, pod warunkiem, że wytwarzany w ten sposób prąd przez przedsiębiorców nie stanie się głównym przedmiotem ich działalności gospodarczej. Po nowelizacji to działanie zostało nazwane pakietem prosumenckim. Podobnie jest z tworzonymi na terenie gmin spółdzielniami energetycznymi. W ramach promowania rozwiązań OZE spółdzielnie mogą rozliczać się z wyprodukowanych nadwyżek prądu w systemie opustów.

Dofinansowania do fotowoltaiki realizowane są w całej Polsce, jednak poszczególne województwa mogą otrzymać wsparcie ze środków krajowych lub Regionalnych Programów Operacyjnych, by prowadzić własne projekty gwarantujące dofinansowanie dla osób fizycznych i firm. 

Kiedy fotowoltaika się opłaca?

Prognozuje się, że Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu ze względu na emisję dwutlenku węgla podwyższy opłaty za energię z elektrowni cieplnych. W Polsce głównym źródłem czerpania energii elektrycznej jest węgiel, więc możemy spodziewać się dość odczuwalnych podwyżek za prąd. W tej sytuacji warto zastanowić się nad nad zmianą źródła energii elektrycznej. Energia słoneczna, dzięki możliwościom dofinansowania instalacji fotowoltaicznej,staje się coraz bardziej opłacalna w naszym kraju. Opłacalność instalacji zależy od tego, jak dużą powierzchnią dysponujemy oraz jak wielkie było nasze zapotrzebowanie na energię i jak wysokie płaciliśmy rachunki za prąd. Z paneli fotowoltaicznych jesteśmy w stanie wyprodukować tą samą ilość energii elektrycznej, jaką potrzebowaliśmy do tej pory. O dokładnym przekalkulowaniu zapotrzebowania energii elektrycznej  i opłacalności fotowoltaiki możemy przeczytać na stronie Fotowoltaika SunErgo.  

Sprawdź swoje dotychczasowe rachunki za prąd

Fotowoltaika ze względu na ochronę środowiska naturalnego zawsze będzie dobrą inwestycją. Jednak zanim zdecydujemy się na jej montaż, warto zastanowić się nad tym, czy jeśli do tej pory za energię elektryczną płaciliśmy bardzo mało, to fotowoltaika rzeczywiście będzie dla nas opłacalna. Jej budowa wiąże się z dość dużymi kosztami, które zwrócą się po kilku lub kilkunastu latach (w zależności od naszego zapotrzebowania na prąd). Jeżeli w najbliższym czasie będzie konieczna wymiana dachu na naszym domu, lepiej zrobić to, zanim zamontujemy instalację fotowoltaiczną. Zaoszczędzimy budżet na demontaż i zyskamy na nowoczesnym rozwiązaniu systemu fotowoltaicznego zintegrowanego z nową połacią dachu.

Gdzie można zamontować instalację fotowoltaiczną?

Gdy już będziemy planować montaż paneli na dachu, zwróćmy uwagę na jego konstrukcję. Panele nie mogą znajdować się na północnej części, zatem jeśli nie mamy możliwości zainstalowania ich na dachu po odpowiedniej stronie, lepiej zamontować je na gruncie lub garażu. Zwróćmy uwagę na to, czy budynek nie znajduje się w zacienionym miejscu. Aby panele były wydajne, muszą mieć pełen dostęp do promieni słonecznych. Jeśli nie jest możliwe usunięcie ,,przeszkód’ w postaci drzew lub zasłaniają nas pobliskie budynki, instalacja fotowoltaiczna staje się nieopłacalną inwestycją, która nie spełni swojej roli. 

Największe zalety fotowoltaiki

Główną zaletą instalacji fotowoltaicznej jest jej bezobsługowość z niemal nieistniejącym ryzykiem awarii oraz bardzo długą gwarancją na panele (sięgającą do 25 lat), dlatego budżet przeznaczony na fotowoltaikę podnosi wartość budynku. Przyłączając domową instalację do sieci energetycznej stajemy się prosumentami, którzy jednocześnie produkują i pobierają energię, płacąc za to niewielkie opłaty stałe. Opłacalne jest wykorzystywanie wyprodukowanych przez instalację domową nadwyżek prądu w okresie tzw. zerowej produkcji. Jednak jeśli chcemy postawić na całkowitą niezależność od zewnętrznej sieci energetycznej, możemy zainstalować fotowoltaikę typu off-grid, do której niezbędny jest akumulator. Tego typu rozwiązanie jest dość kosztowne, jednak nie grozi nam nagły zanik prądu.

Materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *