Narodowe Czytanie w grzybowskim grodzie

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie zaprasza na dziewiąte Narodowe Czytanie 2020 pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. Wydarzenie zaplanowano 5 września, w godzinach od 11:00 do 14:00. 

Na grzybowskim grodzie muzealnicy wspólnie z nauczycielami i uczniami Szkoły Społecznej w Grzybowie, pracownikami Biblioteki Pedagogicznej Filia we Wrześni i zaproszonymi gośćmi oraz turystami będą czytać, zaproponowaną przez Prezydenta Andrzeja Dudę z Małżonką, „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

Balladyna to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji, w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski Powstania Listopadowego i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów – dramat o dążeniu do władzy, zbrodni. Bardzo polska pełna tragizmu i komizmu, osadzona na tle baśniowych dziejów, opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo a także rzeźbę. Powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Z Kancelarii Prezydenta RP do grodu w Grzybowie przesłano okolicznościowy stempel tej akcji – wszyscy czytający będą mogli uzupełnić nim swój egzemplarz „Balladyny”.

Uczestnicy Czytania wchodzą na gród przestrzegając aktualnie obowiązujących zasad sanitarnych.

WSTĘP WOLNY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *