Września jest kobietą! Liczny protest wrześnian

Setki wrześnianek i nie tylko pojawiło się w niedzielny wieczór (25 października) w centrum naszego miasta. Bardzo licznie zaprotestowały przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego dot. zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce. 

To skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przepis zezwalający – na mocy ustawy z 1993 r. – na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. W całej Polsce rozpoczęły się protesty, także w naszym mieście.

Aborcja nie jest kaprysem, nie jest „chęcią mordowania dzieci”. Chodzi o nasze życie i bezpieczeństwo. Chodzi o to, by Polki nie bały się zachodzić w ciążę. Tylko wtedy, gdy nasze prawa są przestrzegane, mamy pewność, że możemy rodzić dzieci. Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego zaostrzono w Polsce prawo antyaborcyjne – i tak jedno z najostrzejszych w Europie. Ciężarne będą zmuszone do rodzenia dzieci niezdolnych do przeżycia – pozbawionych serc, głów, mózgów – tylko po to, by patrzeć, jak te konają – tak zapowiadały protest organizatorki Natalia Jasińska, Eryka Roszyk, Anna Tess Gołębiowska. 

Mało kto spodziewał się, że akcja „Piekło kobiet: Września mówi NIE!” w social mediach skupi aż taki tłum w realu, na rynku i wrzesińskich ulicach. Uczestnicy w czarnych maseczkach, z transparentami i z czerwonymi zniczami w rękach przemaszerowali ulicami Wrześni pod pomnik Marii Konopnickiej. Tam złożyli wspomniane znicze i plakaty.

Już kolejnego dnia – w poniedziałek, 26 października, organizatorki zaprosiły na kolejną odsłonę protestu. Tym razem o godz. 16:00 zablokowały rondo im. J. Popiełuszki we Wrześni przy ul. Gnieźnieńskiej. Policja kierowała ruchem, mimo to nie udało się uniknąć korków. Blokada miasta w godzinie szczytu nie wszystkim nie spodobała. Wywołała sporą dyskusję w internecie. Ale wrześnianki pozostają nie ugięte i już planują kolejne akcje protestacyjne.

Na bieżąco można śledzić harmonogram m.in. na profilu FB: Września jest kobietą  Będziemy Was również informować na naszym portalu oraz FB. 

Redakcja NowaWrzesnia.pl

fot. EscargoFoto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *