W sobotę kolejny protest! „Wrzesińskie Podręczne” wychodzą na ulice

31 października przywdziewamy czerwień i spotykamy się na ulicach Wrześni – zapowiadają organizatorki z Września jest kobietą!

Z dnia na dzień sytuacja w Polsce zmienia się coraz bardziej w tę znaną z „Opowieści Podręcznej” Margaret Atwood. Chcą zrobić nam Gilead? PRZYPOMNIMY IM, ŻE GILEADZKI REŻIM OBALIŁY PODRĘCZNE! Na sobotę 31 października na 17:00 szykujcie wolny czas oraz czerwone stroje – podkreśla Anna Tess Gołębiowska.

***

GILEAD NIE PRZEJDZIE, czyli sobota we Wrześni

Czym jest Gilead? Czym są Podręczne? Czym jest „Opowieść Podręcznej”? W telegraficznym skrócie. (Uwaga, mowa o przemocy seksualnej!)

Opowieść Podręcznej” to feministyczna powieść Margaret Atwood, która zwłaszcza w świecie anglojęzycznym stała się symbolem, ale jest też coraz bardziej popularna w Polsce.

Akcja dzieje się w niedalekiej przyszłości, w Gileadzie – kraju, w którym panuje totalitarny reżim sekty parachrześcijańskiej. Ponieważ płodność ludzi niezwykle spadła (sekta uważa, że to kara Boga za grzechy, w tym rozwiązłość), płodne kobiety są cenne. Podręczne to właśnie płodne kobiety, które są państwową własnością. To dawne rozwódki, lesbijki, naukowczynie – czyli kobiety uznane za grzeszne, a „służąc” jako Podręczne mają odkupić grzechy (do wyboru to lub okrutna i powolna śmierć). Podręczna przypisywana jest bezdzietnej parze o wysokim statusie (Komendant oraz Żona). Co miesiąc jest rytualnie gwałcona przez Komendanta w obecności Żony. Jeśli zajdzie w ciążę, na czas ciąży i karmienia zostaje z rodziną, następnie rodzina odbiera jej dziecko i wychowuje jak własne, a Podręczna trafia do kolejnej rodziny. Oczywiście antykoncepcja czy aborcja są najgorszymi zbrodniami, poza tym się nie opłacają – jeśli Podręczna nie zajdzie w ciążę z trzema różnymi Komendantami, jest uznawana za bezużyteczną. (Wcześniejsze dzieci Podręcznych zostały im odebrane, poddane praniu mózgu i też adoptowane przez elitę Gileadu. Żadna Podręczna nie wie, gdzie właściwie przebywa jej dziecko, więc zwykle nie próbuje uciekać, bo nie chce go zostawiać samego w Gileadzie, poza tym ucieczka jest niemal niemożliwa).

Podręczne to dosłownie niewolnice i żywe inkubatory, dlatego ich charakterystyczne stroje stały się symbolami wielu protestów o prawa kobiet. W sobotę postarajmy się mieć jak najwięcej strojów Podręcznych. To naprawdę niesamowicie wygląda na protestach i jest niezwykle wymowne, a także czytelne na całym świecie.

***

Rozpoczynamy o godzinie 17:00 Centrum Przesiadkowe przy ul. Szosa Witkowska

– Transparenty są mile widziane!

 – Ubiór – stonowany, czerń to zawsze dobre rozwiązanie. Jednak osobom chętnym proponujemy elementy ze stroju właśnie podręcznych

– Pamiętajmy o maseczkach oraz zachowaniu dystansu społecznego, bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Jak zawsze apelujemy o spokój i nie wszczynanie zamieszek. Przypominamy też, że każda osoba biorąca udział w proteście ponosi za siebie absolutną odpowiedzialność.

Tutaj link do wydarzenia.

materiał prasowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *