Plansze edukacyjne upamiętniające Strajk Dzieci Wrzesińskich

W tym roku przypada 120. rocznica Strajku Dzieci Wrzesińskich. W ramach obchodów związanych z tym wydarzeniem Gmina Września postanowiła zrealizować szczególny projekt, który upamiętni wydarzenia tego okresu.

Niedawno udało się sfinalizować tę inicjatywę w efekcie której zaprojektowana i wydrukowana w formacie 3D została specjalna plansza edukacyjna jako oryginalna pomoc dydaktyczna dla dzieci z wielkopolskich szkół podstawowych. Tablica została wykonana z tworzywa sztucznego wraz z elementami tłoczonymi i w przystępny, obrazkowy sposób pozwoli na przybliżenie uczniom tego trudnego tematu, który odbił się szerokim echem i na stałe zapisał się na kartach polskiej historii.

Projekt plansz został wykonany przez Panią Magdalenę Waszak i powstał w połowie 2020 r. Projektantka planszy jest absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej oraz rodowitą wrześnianką.

Gmina Września zamówiła 1400 sztuk gotowych plansz za kwotę ok. 40 tys. zł. Do partycypowania w wydatkach związanych z tym przedsięwzięciem udało pozyskać się wsparcie z Instytutu Pamięci Narodowej (10 000 zł) oraz z Kuratorium Oświaty w Poznaniu (13 000 zł).

„Strajk Dzieci Wrzesińskich to wyjątkowy fragment historii, w której głównymi bohaterami, nie są jak zazwyczaj dorośli – tylko dzieci i młodzież. To do nich skierowana jest plansza edukacyjna, która opowiada o niezwykłej odwadze ich rówieśników. Dlatego projekt planszy edukacyjnej ma charakter ilustracyjny – złożony z najważniejszych faktów i przedstawiony w przystępny sposób. Całość ma zachęcić do wizyty w naszym mieście.”- wskazuje autorka projektu Magdalena Waszak.

Plansze dotyczące upamiętnienia 120. rocznicy Strajku Dzieci Wrzesińskich zostaną przekazane m. in. do szkół podstawowych znajdujących się na terenie województwa wielkopolskiego.

źródło i fot. UMiG we Wrześni

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *