PILNE! Policjanci ostrzegają przed internetowymi oszustami

Policjanci ostrzegają przed oszustwami za pośrednictwem portalu OLX. Nie otwieraj linku przesłanego od rzekomego kupującego. To może być oszust. Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.

Bardzo popularne w ostatnich latach stały się zakupy przez internet. Są one szybkie, bez potrzeby wychodzenia z domu oraz stania w kolejkach. Można powiedzieć, że tylko same plusy. Na pierwszy rzut oka faktycznie tak to wygląda.

Jednak pojawia się mały problem w tej kwestii. Niestety wraz z rozwojem usług internetowych oszuści również zmodyfikowali swoje metody działania i przenieśli je do cyberświata.

Takim przykładem jest dokonywanie oszustw za pośrednictwem portalu aukcyjnego OLX. Przygotowany schemat działania sprawców wcielających się w rolę kupującego w założeniu jest bardzo prosty. Pierwszym krokiem jest nawiązanie kontaktu za pośrednictwem różnych komunikatorów ze sprzedającym i zadanie kilku pytań co do interesującego go przedmiotu.

Kiedy rozmowa zaczyna zmierzać do kwestii uiszczenia opłaty za towar, pojawia się przygotowana forma płatności za pośrednictwem OLX. Kupujący wysyła link o dokonanej już płatności i prosi o wejście w rzekome potwierdzenie. I tutaj powinna zapalić się czerwona lampka!!!

Co się dzieje dalej:
• Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony OLX. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty i stan Twojego konta. Wypełniasz formularz. „Oszust ma już prawie wszystko żeby Cię okraść”.

• Przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie napisaliśmy, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay. „Oszust Cię okrada. Płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie”.

• Koniec. Twoje konto jest PUSTE.

Jak uniknąć oszustwa:

• Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
• Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich.

Gdy korzystasz z portali aukcyjnych:

• Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.

• Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności z OLX.

• Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobacz poradnik OLX.
• Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Jesteś ofiarą oszusta:

• Koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię.

• Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay.

Apelujemy, aby nie korzystać z linków, które przychodzą w wiadomościach, że już zapłacił za Twój przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia Płatności OLX – UWAŻAJ!!! To na pewno jest oszustwo. Szczególnie, gdy wiadomość otrzymałeś poza OLX, np. w komunikatorze WhatsApp czy Messenger

źródło: KP Policji we Wrześni

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *