Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Posiadanie OC jest wymagane przepisami prawa i dotyczy każdego zarejestrowanego pojazdu. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą dotkliwe kary finansowe, które znacznie przekraczają koszt polisy. Mimo to wciąż istnieje grupa kierowców, którzy rezygnują z zakupu OC ze względu na wysoką cenę. Sprawdziliśmy więc, co wpływa na koszt ubezpieczenia OC i w jaki sposób możesz go obniżyć.

Jak ubezpieczyciele wyliczają składkę?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, dlatego w każdej firmie bez problemu znajdziesz takie produkty. Zawsze obowiązują w takim samym zakresie, gdyż zadaniem OC jest ochrona finansowa przed skutkami niezaplanowanych zdarzeń na drodze. Łatwo jednak zauważyć, że ceny podstawowych polis w poszczególnych towarzystwach znacznie się od siebie różnią, mimo że dotyczą takiego samego produktu. O ile konieczność posiadania OC auta jest z góry narzucona przez prawo, to firmy ubezpieczeniowe mają sporą dowolność w ustalaniu składek. Biorą przy tym pod uwagę wiele czynników, które ich zdaniem zwiększają ryzyko wystąpienia szkody. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule na stronie https://rankomat.pl/samochod/co-wplywa-na-cene-oc. Dowiesz się z niego, jaka grupa kierowców jest uważana za najbardziej ryzykowną i kto zapłaci najwięcej za podstawowe  OC pojazdu.

Parametry techniczne auta a OC

Towarzystwa ubezpieczeniowe przy ustalaniu ceny OC biorą pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich są parametry techniczne auta, które mogą wpłynąć na większe prawdopodobieństwo wystąpienia kolizji na drodze. Większość ubezpieczycieli uważa, że poruszanie się nowoczesnym samochodem o dużej mocy stwarza poważniejsze ryzyko wystąpienia szkody niż spokojna jazda ekonomicznym autem. Jakie parametry mają znaczenie dla kosztów ubezpieczenia?

 • Marka i model pojazdu,
 • rok produkcji i przebieg auta,
 • pojemność silnika i rodzaj paliwa.
 • moc silnika.

Ubezpieczyciele przy wyliczaniu składek zadają również pytania dotyczące sposobu użytkowania auta, jego garażowania czy planowanego przebiegu. Nie możesz więc oczekiwać, że sąsiad, który ma taki sam samochód jak Twój, zapłaci tyle samo za OC co Ty.

Sytuacja kierowcy a cena OC

Parametry auta to tylko część czynników, które kształtują wysokość składki. Równie ważna jest indywidualna sytuacja kierowcy oraz doświadczenie zdobyte za kółkiem. Nie powinien więc Cię dziwić fakt, jeżeli podczas zakupu OC ubezpieczyciel zacznie Ci zadawać dość osobiste pytania. Jakie informacje mogą mieć istotny wpływ na wysokość składki?

 • wiek kierowcy,
 • długość posiadania prawa jazdy,
 • miejsce zamieszkania,
 • historia ubezpieczenia,
 • zniżki za bezszkodową jazdę,
 • wykonywany zawód,
 • sytuacja rodzinna.

Za najbardziej ryzykowną grupę są uważani młodzi kierowcy z krótkim stażem za kółkiem. Nie mają jeszcze wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę, a według ubezpieczycieli, młody wiek skłania do brawurowych zachowań na drodze.

Jak obniżyć koszty ubezpieczenia OC?

Zanim zgromadzisz zniżki i zdobędziesz doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, będziesz się musiał liczyć z wysokimi stawkami za ubezpieczenie. Możesz się jednak starać nieco je obniżyć, ustalając doświadczonego kierowcę za współwłaściciela. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na wysoką cenę OC, powinieneś te zdecydować się na zakup niewielkiego, ekonomicznego auta o małej mocy silnika. Dobrym pomysłem jest również nabycie OC przez internet, gdyż wiele firm oferuje atrakcyjne rabaty dla klientów online.

Możesz to sprawdzić w specjalnym kalkulatorze ubezpieczeń, dostępnym pod adresem https://rankomat.pl/tanie-oc. Po wypełnieniu formularza narzędzie wygeneruje listę propozycji OC od różnych towarzystw. W ten sposób sprawdzisz, gdzie dostaniesz najtańszy wariant ochrony i z jakich promocji możesz skorzystać. Ceny polis w internecie są zwykle nieco niższe niż tych, zakupionych u agenta ubezpieczeniowego. Warto więc zdecydować się na samodzielne znalezienie OC i podpisanie umowy przez internet. Unikniesz w ten sposób doliczania prowizji za pośrednictwo ubezpieczeniowe i skorzystasz ze specjalnych promocji.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *