Przedświąteczne „żniwa” internetowych oszustów

Wrzesińscy policjanci odnotowują bardzo dużą ilość oszustw za pośrednictwem portali aukcyjnych oraz społecznościowych. Okres przedświąteczny można nazwać „żniwami” dla oszustów. Żeby się ustrzec przed utratą swoich pieniędzy nie potrzeba specjalistycznej wiedzy.

W ostatnich latach bardzo modne a zarazem wygodne zrobiło się przygotowywanie prezentów świątecznych przez internet. Niestety z rozwojem wirtualnych zakupów pojawili się również oszuści, którzy działają bardzo sprawnie w cyberświecie. W tej sferze bardzo łatwo jest przygotować ciekawe, interesujące ogłoszenie i umieścić je nawet na kilku portalach aukcyjnych.

Teraz trzeba zadać sobie pytanie, co oznacza ciekawe, interesujące ogłoszenie? Zapewne żeby wystawiony przedmiot był „dobrą okazją” musi mieć niższą cenę. Z reguły każdy kupujący na to zwraca przede wszystkim uwagę. I w takim przypadku powinno zapalić się czerwone światło. Skoro przedmiot w regularnej cenie kosztuje zacznie więcej, to trzeba się zastanowić skąd się bierze taka różnica. To już może być pierwszy wyznacznik, że sprzedający może być oszustem – podkreśla rzecznik prasowy wrzesińskiej policji.

Warto również sprawdzić czy wybrany przez nas sklep pod wskazanym adresem w ogóle istnieje. Może się zdarzyć, że pod tym adresem na przykład widnieje zupełnie inna działalność, niż podana w ogłoszeniu. Dodatkowo sprawdźmy jak jest to możliwie historie tego sklepu oraz ewentualne komentarze wcześniejszych kupujących.

Dokonując zakupu zwróćmy również uwagę na sposób płatności, ponieważ dokonywanie tego za pobraniem niestety niesie ze sobą bardzo duże ryzyko. Ale z drugiej strony jeśli sprzedający przesyła nam gotowe linki, w które wystarczy kliknąć i przelew zrobiony, jest ogromnym niebezpieczeństwem. Taka taktyka obrana przez oszustów polega na przesyłaniu specjalnie przygotowanych linków. Po logowaniu z reguły przestępcy wchodzą w posiadanie naszych danych do konta. I wtedy mają otwarte pole działania. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić w takie wiadomości.

Opisane sposoby w zakresie przeciwdziałania sytuacji, w której można stracić pieniądze nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Wystarczy wstępnie przemyśleć swoje zakupy i zweryfikować sprzedającego. Oszuści wymyślają nowe a także udoskonalają swoje już znane przestępcze metody. Dla oszustów okres przedświąteczny można nazwać „żniwami”.

Redakcja NowaWrzesnia.pl

źródło: KP Policji we Wrześni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *