Poznaj ulubione dyscypliny sportowe Polaków

Mieszkańcy nad Wisłą interesują się sportem zarówno w amatorskim, jak i profesjonalnym wydaniu. W Polsce sport regularnie uprawia co czwarty obywatel. Oczywiście do ideału daleko, bo życzylibyśmy sobie, by wszyscy na co dzień aktywnie spędzali czas, jednak obecne wyniki nie są złe. Krajanie kilka razy w tygodniu ćwiczą na przykład na siłowni, grają w piłkę na Orlikach, biegają, jeżdżą na rowerze, czy pokonują bilardowe układy na stole pokrytym niebieskim suknem. Wszystko to w imię lepszego zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Co ciekawe, z podobną częstotliwością sport uprawiają także Czesi oraz Słowacy. 

Kolejne ponad 20 procent Polaków deklaruje treningi kilka razy w miesiącu, zaś 17 procent twierdzi, że sięga po sport sporadycznie, co zwykle uzależnione jest między innymi od pogody i pory roku. Sporą grupę stanowią także ci, którzy sportem nie interesują się w ogóle. Według badań to około 22 procent. Pocieszający jest fakt, że ta liczba spada na rzecz osób wykazujących się jakąkolwiek aktywnością sportową. 

– Warto zauważyć, że spora część ludzi w naszym kraju wykazuje też zainteresowanie profesjonalnym sportem. Może sami nie jesteśmy skorzy do biegania, pływania, czy nawet spacerowania, ale za to mecz Ligi Mistrzów bardzo chętnie zobaczymy. Widać to po dużym popycie na usługi oraz produkty oferowane przez firmy bukmacherskie, a obstawiana jest nie tylko piłka nożna. Typerzy w Polsce lubią zakłady na tenisa, zdarzenia w siatkówce, piłce ręcznej, czy darcie. To tylko potwierdza, że Polacy nie wyobrażają sobie życia bez sportu w jakimkolwiek wydaniu – zauważa Irenka Zając, ekspertka branży bukmacherskiej.

Jaki jest ulubiony sport Polaków? 

Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości i listę najpopularniejszych sportów w Polsce otwiera piłka nożna. – Aż 70 procent obywateli twierdzi, że to nasz sport narodowy! Chętnie oglądamy ją w telewizji, mocno kibicujemy polskiej reprezentacji, a także krajowym klubom grającym w europejskich pucharach. Co więcej, oglądamy spotkania, w których grają zawodnicy z naszego kraju. Jednak sami też sięgamy po popularny futbol. Robimy to, bo po prostu lubimy grać i biegać za piłką, ale też chcemy w ten sposób zadbać o sylwetkę – tłumaczy Irenka Zając. 

Potwierdzają to dane. Te mówią nam, że w naszym kraju działa ponad siedem tysięcy klubów piłkarskich (te statystyki nie obejmują na przykład drużyn w piłce nożnej halowej, czy plażowej). Liczba trenujących piłkę nożną w 2018 roku sięgnęła prawie 450 tysięcy. Kochamy piłkę nożną MIMO WSZYSTKO. Wszak w Polsce piłkarskie rozgrywki nie stoją na zbyt wysokim poziomie, a mimo to budzą ogromne emocje. 

Generalnie uwielbiamy sporty drużynowe, jednak mamy w kręgu zainteresowań także pełną paletę sportów indywidualnych. Polacy zdecydowanie najczęściej sięgają po turystykę pieszą. Lubimy wędrować, spacerować, co też łączy się z biwakowaniem i przede wszystkim aktywnym spędzaniem czasu wolnego. Ale to nie wszystko, bo kochamy także zajęcia siłowe, jak również szeroko pojęty fitness. Numerem trzy dla mieszkańców naszego kraju jest kolarstwo, po które sięga aż 12 procent Polek i Polaków. Nie są nam obce także: 

  • Pływanie 
  • Sztuki walki 
  • Taniec
  • Tenis 
  • Joga 
  • Pilates 

Zakłady sportowe w Polsce beneficjentem naszych zainteresowań

Wystarczy spojrzeć na nieustannie rosnącą popularność zakładów bukmacherskich, by wydedukować, że Polska kocha sport. Chętnie obstawiamy nie tylko piłkę nożną, ale też boks, MMA, tenisa, koszykówkę, siatkówkę, lekkoatletykę, Formułę 1, darty, piłkę ręczną, skoki narciarskie i wiele innych dyscyplin, których oferta znajduje się u poszczególnych firm bukmacherskich. 

– Dla doświadczonych typerów to często dochodowe zakłady sportowe, dzięki którym chętnie poprawiają budżet swego gospodarstwa domowego. Jednak, w przeciwieństwie do innych gier hazardowych, obstawianie u „buka” to nie tylko gra o pieniądze, ale przede wszystkim czerpanie ze zwycięstw ogromnej satysfakcji. Mamy świadomość, że nasza merytoryczna wiedza na temat danej dyscypliny sportowej pozwoliła nam na sięgnięcie po wygraną – zauważa Irenka Zając. 

Uprawianie sportu jest ważne

Nie bez powodu od lat mówi się, że sport to zdrowie. Aktywność fizyczna sprawia, że redukujemy nagromadzony stres, rozładowujemy napięcie, poprawiamy naszą koncentrację, a także uzyskujemy jasność umysłu, jaka jest szczególnie przydatna w zawodowym życiu. To jednak nie wszystko, bo sport ma pozytywny wpływ na poprawę nastroju, przypływ nowej energii, czy zniwelowanie ospałości w ciągu dnia. To tyle jeśli chodzi o krótkotrwałe korzyści. 

Ale uprawianie sportu to też szeroki wachlarz korzyści długoterminowych. Przede wszystkim poprawiamy swoją wytrzymałość, kondycję, siłę, czy szybkość. Sport zwiększa też naszą masę kostną, poprawia sylwetkę, dobrze wpływa na krążenie i przemianę materii. Poprzez uprawianie sportu wzmacniamy nasz system immunologiczny, dzięki czemu stajemy się bardziej odporni na różnego rodzaju infekcje. 

Sport to też zdrowie… krajowej gospodarki. Uzasadnienie jest szalenie proste – im więcej zdrowych osób na rynku pracy, tym lepiej. Zdrowy naród to też oszczędności w służbie zdrowia. Ogółem, cała masa korzyści. Gdyby dało się zwiększyć aktywność fizyczną mieszkańców Polski i zrealizować założenia Światowej Organizacji Zdrowia, w kasie państwa znalazłoby się dodatkowe 7 miliardów złotych. W obliczu tych faktów nie da się zaprzeczyć, że sport w naszym życiu jest bardzo ważny, a często nawet kluczowy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *