Musisz zgłosić czym ogrzewasz dom

Wrzesiński ratusz przypomina, że od 1 lipca br. każdy mieszkaniec lub zarządca budynku ma obowiązek złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

W tym systemie informatycznym będą umieszczone informacje o rodzaju ogrzewania stosowanego w budynkach.  Na złożenie deklaracji obywatele mają 12 miesięcy dla budynków, które już istnieją.

W przypadku nowo powstałych budynków jest to termin 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła. Obowiązek ten jest ogólnopolski i każdy mieszkaniec ma obowiązek wypełnić deklarację. Deklaracja dotyczy źródła/źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych i jest dostępna w urzędzie właściwym dla umiejscowienia budynku oraz do pobrania na stronie internetowej https://zone.gunb.gov.pl/dokumenty-do-pobrania/.

Jak złożyć deklarację:

– w formie elektronicznej, czyli przez internet (profil zaufany, platforma epuap), jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób. Zachęcamy wszystkich do korzystania z elektronicznego sposobu składania deklaracji;

– wypełniony dokument można złożyć osobiście w Referacie Komunalnym Urzędu Miasta i Gminy Września ul. Chopina 8, za pośrednictwem którego dane zostaną przekazane do CEEB.

Celem złożenia deklaracji jest pozyskanie rzetelnych i wiarygodnych informacji od mieszkańców na temat używanych źródeł ogrzewania swoich domów oraz stosowanego opału. Zebranie tych informacji w jedną bazę pozwoli podejmować skuteczne działania mające na celu poprawę jakości powietrza.

Na zgłoszenie deklaracji jest rok. Po tym czasie za zaniedbanie tego obowiązku można dostać mandat do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu – grzywnę do 5 tys. zł.

Szczegółowe informacje na temat CEEB znajdą Państwo w materiałach informacyjnych zamieszczonych poniżej TUTAJ.

Centralna Ewidencja Emisyjności – CEEB – YouTube.

źródło i fot. UMiG we Wrześni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *