Opieka nad osobą z demencją

Osobom starszym bardzo często doskwiera demencja. Wtedy najbliżsi muszą pogodzić swoje obowiązki codzienne z opieką nad taką osobą. Jak poradzić sobie z opieką nad osobą z demencją starczą? Jak pogodzić opiekę z codziennymi obowiązkami, z których nikt nas przecież nie zwolni? I czym dokładnie jest, demencja starcza?

Demencja starcza, czyli co to dokładnie jest?

Demencja jest schorzeniem mózgu, które jest przewlekłe i postępujące. Najczęściej ofiarami demencji padają osoby starsze. Pod nazwą demencji możemy spotkać się również z chorobami takimi jak Parkinson czy Alzheimer.

Opieka nad osobą starszą dotkniętą demencją

Aby dobrze opiekować się osobą starszą dotkniętą demencją, potrzebujemy bardzo dużej dawki cierpliwości. Bez względu na to, jak bardzo zaawansowana jest demencja u naszego seniora, musimy pilnować wielu rzeczy. Jedną z nich jest odpowiednia dieta, kolejną, aktywność fizyczna, społeczna oraz intelektualna. Ostatnią bardzo ważną rzeczą dla osoby dotkniętej demencją jest sen, jego ilość oraz jakość.

Niestety bardzo często do głosu dochodzą również problemy komunikacyjne. Rozmowa z seniorem dotkniętym demencją odbywa się inaczej, niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Nasze zdania powinny być wygłaszane zdecydowanie wolniej niż normalnie, nie oznacza to jednak, że muszą być wygłaszane bardzo powoli. Proste słowa oraz kontakt wzrokowy, to kolejne ważne czynniki, jakie powinny mieć miejsce w procesie komunikacji. Ważne jest również, abyśmy z osobą starszą cierpiącą na demencję nie rozmawiali jak z dzieckiem.

Jeśli zamierzamy zapytać o coś naszego seniora, pytania powinny być skonstruowane w taki sposób, aby mógł na nie odpowiedzieć „tak” lub „nie”. Oprócz tego warto być cierpliwym oraz dać osobie starszej czas na udzielenie odpowiedzi.

Innym ważnym czynnikiem opieki nad osobą z demencją jest jej dieta. Osoba dotknięta tym schorzeniem może w ogóle zapominać o posiłku. W takim wypadku najlepszym rozwiązanie będzie wynajęcie opiekunki, która będzie odpowiedzialna za regularne i ostrożne karmienie.

Oprócz tego warto aktywizować osobę dotkniętą demencją. Zamiast seansu przed telewizorem, lepiej wybrać spacer, lub poszukać zajęcia, które zainteresuje osobę starszą. Może nim być szkicowanie lub fotografia, ale dobrym pomysłem będą również krzyżówki oraz wspólne gry towarzyskie.

Jak pogodzić opiekę z naszymi codziennymi obowiązkami?

Jak widać, opieka nad osobą starszą dotkniętą demencją wymaga dużo wysiłku, cierpliwości oraz czasu. Niestety każdy z nas musi chodzić do pracy, aby mieć środki finansowe na życie. W wielu miastach w Polsce są specjalne ośrodki, które pomagają nad opieką nad takimi osobami. Jednym z nich jest klinikaseniora.pl, która znajduje się w Poznaniu. Klinika seniora zapewnia czasową lub stałą opiekę pod nadzorem profesjonalnej kadry, która z pełną odpowiedzialnością, zajmie się seniorem podczas naszej nieobecności. Co ważne klinika seniora zapewnia kompleksową opiekę medyczną nad Pacjentem. W klinice, seniora można poddać między innymi, rehabilitacji ruchowej, a przepisane leki i posiłki, będą podawane zgodnie z planem i dietą. Oprócz tego klinika ma swój transport medyczny na terenie województwa lubelskiego oraz wizyty domowe.

Demencja u seniora to nie oznaka do rozpaczy

Osoby chore na demencję wymagają ciągłej opieki. Niestety dzisiejsze czasy wymagają od nas, abyśmy poświęcali dużo czasu obowiązkom zawodowym. Na szczęście, jeśli nie mamy możliwości opieki nad seniorem z demencją w domu, możemy to zlecić profesjonalistom, którzy zaopiekują się bliską nam osobą, a my w każdej chwili będziemy mogli ją odwiedzać ze świadomością, że opieka, jaką jest ona otaczana, jest najlepsza z możliwych.

Materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *