Odnowiony pomnik na terenie kolejowego obozu pracy

We wtorek, 24 maja  odbyła się uroczystość odsłonięcia odnowionego pomnika na terenie kolejowego obozu pracy przy stacji kolejowej we Wrześni. Miejsce pamięci przypomina nam o tym, że w tym miejscu podczas okupacji niemieckiej funkcjonował obóz pracy dla polskich Żydów, którzy budowali drugi tor linii kolejowej z Poznania do Kutna.

Więźniowie obozu żyli tu w wyjątkowo trudnych warunkach. Cierpieli z niedożywienia, chorób i wycieńczenia. Niektórzy poumierali lub nawet ponieśli tutaj śmierć także w wyniku zamordowania przez funkcjonariuszy obozowych.

Uroczystość odbyła się w ramach projektu edukacyjnego „Historia i kultura Żydów wrzesińskich. Młodzież wrzesińska w miejscach pamięci”. W projekcie uczestniczyli dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie wrzesińskich szkół średnich. Koordynatorem projektu jest Teresa Jabłońska, nauczyciel historii w Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni.

Rys historyczny eksterminacji Żydów w obozach pracy w Kraju Warty, w tym we Wrześni przedstawił Szymon Pietrzykowski z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. O miejscu pamięci opowiedział następnie Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich.

Po złożeniu wiązanek kwiatów m.in. przez wiceburmistrzów Wrześni Artura Mokrackiego i Karola Nowaka oraz Starostę Wrzesińskiego Dionizego Jaśniewicza, wicestarostę Waldemara Grzegorka i naczelnik Olgę Kośmińską-Gierę odbyła się modlitwa zaśpiewana przez przedstawiciela Gminy Żydowskiej z Poznania. Uroczystość prowadzili i śpiewem uświetnili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni.

źródło i fot. Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *