
We wtorek, 24 maja odbyła się uroczystość odsłonięcia odnowionego pomnika na terenie kolejowego obozu pracy przy stacji kolejowej we Wrześni. Miejsce pamięci przypomina nam o tym, że w tym miejscu podczas okupacji niemieckiej funkcjonował obóz pracy dla polskich Żydów, którzy budowali drugi tor linii kolejowej z Poznania do Kutna.
Więźniowie obozu żyli tu w wyjątkowo trudnych warunkach. Cierpieli z niedożywienia, chorób i wycieńczenia. Niektórzy poumierali lub nawet ponieśli tutaj śmierć także w wyniku zamordowania przez funkcjonariuszy obozowych.
Uroczystość odbyła się w ramach projektu edukacyjnego „Historia i kultura Żydów wrzesińskich. Młodzież wrzesińska w miejscach pamięci”. W projekcie uczestniczyli dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie wrzesińskich szkół średnich. Koordynatorem projektu jest Teresa Jabłońska, nauczyciel historii w Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni.
Rys historyczny eksterminacji Żydów w obozach pracy w Kraju Warty, w tym we Wrześni przedstawił Szymon Pietrzykowski z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. O miejscu pamięci opowiedział następnie Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich.
Po złożeniu wiązanek kwiatów m.in. przez wiceburmistrzów Wrześni Artura Mokrackiego i Karola Nowaka oraz Starostę Wrzesińskiego Dionizego Jaśniewicza, wicestarostę Waldemara Grzegorka i naczelnik Olgę Kośmińską-Gierę odbyła się modlitwa zaśpiewana przez przedstawiciela Gminy Żydowskiej z Poznania. Uroczystość prowadzili i śpiewem uświetnili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni.
źródło i fot. Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni