banerNW.jpg
Menu
RSS

73 miliony zł dla powiatu wrzesińskiego! Wyróżniony

  • Napisane przez:  Redakcja NowaWrzesnia.pl
fot. Starostwo Powiatowe we Wrześni fot. Starostwo Powiatowe we Wrześni

Powiat wrzesiński podpisał umowę z Zarządem Województwa o dofinansowanie dwóch projektów. Dzięki temu powstanie Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach oraz rozbudowane zostanie Centrum Oświatowe we Wrześni. 

19458128_1412856075430594_570091846_n.gif

fines1032017.png

Przeczytaj koniecznie: Zgoda Rady Powiatu. Powstanie Centrum Badań Nowoczesnych Technologii (VIDEO)

Pokaźna kwota w wysokości 73 mln złotych pochodzi z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 i stanowi dofinansowanie dwóch projektów realizowanych przez powiat wrzesiński, a związanych z rozwojem szkolnictwa zawodowego. Uroczyste podpisanie umowy odbyło się 10 lipca w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, a jej sygnatariuszami byli marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak oraz starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz.

Marek Woźniak podkreślił znaczenie podpisanych porozumień, dodając, że przyniosą one istotne zmiany. – To niebagatelna kwota 73 mln zł dla powiatu wrzesińskiego na bardzo istotne przedsięwzięcie związane ze szkolnictwem zawodowym – powiedział Marek Woźniak. – Nie ma co ukrywać, że projekt wiąże się w jakiś sposób z powstaniem fabryki Volkswagena pod Wrześnią, co spowodowało duże zapotrzebowanie na nowoczesne kształcenie zarówno uczniów, jak i nauczycieli w nowoczesnych technologiach – stwierdził marszałek, dodając przy tym, że w obrębie Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej nie tylko niemiecki gigant samochodowy potrzebuje wykwalifikowanej kadry, zwłaszcza z branży motoryzacyjnej i mechanicznej.

Starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz przyznał, że wprawdzie najważniejszym partnerem strefy aktywności jest firma Volkswagen, jednak chęć korzystania z powiatowej oferty kształcenia zawodowego wyraziło już dużo więcej przedsiębiorstw: – Mamy podpisanych ponad 30 listów intencyjnych z firmami, które znając założenia tego projektu, gotowe są z nami współpracować. Starosta zaznaczył, że przygotowywany projekt jest unikalny na skalę europejską i będzie ściśle odpowiadać potrzebom współczesnego rynku pracy. Obejmuje on modernizację i rozbudowę Centrum Oświatowego oraz budowę i wyposażenie Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii. Plany dotyczące Centrum Oświatowego, wsparte kwotą ponad 27,5 mln zł (95% wydatków kwalifikowanych), obejmują budowę i wyposażenie zaplecza dydaktyczno-sportowego przy Zespole Szkół Politechnicznych, modernizację dwóch wrzesińskich burs oraz modernizację Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej, gdzie powstaną zupełnie nowe pracownie, m.in. automatyki obróbki plastycznej, elektroniki i elektrotechniki czy programowania systemów mechatronicznych.

Zupełnie od zera natomiast, w położonych nieopodal Wrześni Grzymysławicach (w bezpośrednim sąsiedztwie strefy) powstanie Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii, gdzie na ponad 5000 m² znajdą się pracownie do szkoleń teoretycznych i praktycznych wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt używany na co dzień w firmach w naszym regionie. W Centrum możliwe będą szkolenia chociażby z programowania sterowników, hydrauliki i pneumatyki czy robotyki. – Wartość całego tego projektu to blisko 48 mln zł – powiedział Dionizy Jaśniewicz. Dofinansowanie w ramach właśnie podpisanej umowy wyniosło ponad 45,5 mln zł (również 95% kosztów kwalifikowanych). – Centrum będzie pracowało, żyło, tym bardziej że odpowiada na zapotrzebowanie całego spektrum rynku – od kształcenia młodzieży poprzez kształcenie osób pracujących, poszukujących pracy i zmieniających kwalifikacje – zapowiedział starosta wrzesiński.

Redakcja NowaWrzesnia.pl

źródło: Klara Skrzypczyk/Starostwo Powiatowe we Wrześni

do góry

Galeria