banerNW.jpg
Menu
RSS

Sprawdź księgę wieczystą przed zakupem mieszkania Wyróżniony

Sprawdź księgę wieczystą przed zakupem mieszkania

Księga wieczysta jest publicznym rejestrem, w którym ujawniony jest stan prawny nieruchomości. To skarbnica ważnych informacji dla osób, które decydują się na zakup domu, mieszkania lub działki. Dzięki ich weryfikacji możemy uniknąć poważnych kłopotów. Księga wieczysta składa się z kilku działów, a każdy z nich odnosi się do odrębnych kwestii dotyczących stanu prawnego nieruchomości.

19458128_1412856075430594_570091846_n.gif

Bagatelka1.gif

Oznaczenie nieruchomości – Dział I-O

W pierwszym dziale uzyskamy podstawowe informacje na temat nieruchomości: dowiemy się, jaki jest jej adres, jakie pomieszczenia znajdują się w jej składzie i jak została oznaczona. Zweryfikujemy, czy do nieruchomości przynależy garaż, komórka czy piwnica. Jeżeli jest to mieszkanie, powinno zostać oznaczone jako lokal mieszkalny. W dziale I-O znajdują się również wpisy dotyczące prawa przechodu przez sąsiednią nieruchomość.

Własność – Dział II

Drugi dział księgi wieczystej zawiera wszystkie informacje dotyczące prawnego właściciela nieruchomości. W części tej znajdziemy jego imię, nazwisko, numer PESEL. Jeżeli nieruchomość objęta jest współwłasnością, podane będą również dane współwłaścicieli (wraz z wyszczególnieniem udziałów). Weryfikacja działu II księgi wieczystej pozwala upewnić się, że osoba sprzedająca nieruchomość, jest jej rzeczywistym właścicielem i posiada prawo do jej sprzedaży. W przypadku, gdy właścicieli jest kilku, wszyscy muszą oni wyrazić zgodę na sprzedaż nieruchomości.

Prawa, roszczenia i ograniczenia – Dział III

Trzeci dział pozwala ustrzec się przed zakupem nieruchomości z niechcianymi lokatorami. Możemy w nim sprawdzić, czy mieszkanie nie jest obciążone prawem pierwokupu, dzierżawą, służebnością, czy prawem dożywocia. Są w nim opisane wszelkie prawne roszczenia osób trzecich. W przypadku prawa pierwokupu, istnieje ryzyko, że transakcja nie dojdzie do skutku!

Hipoteka- Dział IV

Dział ten zwykle najbardziej interesuje osoby kupujące nieruchomość. Są w nim ujęte wszelkie informacje na temat obciążeń finansowych nieruchomości. Warto przyjrzeć się im uważnie, by uniknąć kłopotów. Jeżeli chcemy kupić mieszkanie bez zadłużenia, to wszelkie wpisy o hipotece powinny być wykreślone przed podpisaniem umowy! Poza informacją o ustanowieniu hipoteki, z działu IV uzyskamy informacje o jej wysokości, rodzaju obciążenia i walucie.

Wzmianki

Analizując księgę wieczystą nieruchomości, nie wolno zapominać o wzmiankach! Są one niemniej ważne od pozostałych, zawartych w niej informacji. Wzmianki występują w każdym dziale i informują nas o tym, że do sądu rejonowego prowadzącego księgę, wpłynął wniosek o dokonanie wpisu. Oznacza to, że nieruchomość zostanie objęta hipoteką, lub prawami osób trzecich. W takiej sytuacji należy odłożyć zakup nieruchomości do momentu dokonania wpisów lub ich wyjaśnienia.

Kupując nieruchomość chcemy mieć pewność, że będzie to korzystna i – co najważniejsze – bezpieczna inwestycja. Aby tak było, konieczne jest zweryfikowanie informacji, dotyczących stanu prawnego nieruchomości. W tym celu należy sprawdzić jej księgę wieczystą. By to zrobić nie musimy udawać się do sądu rejonowego prowadzącego księgę. Jeżeli posiadamy numer księgi, możemy sprawdzić ją na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Gdy nie dysponujemy numerem, dostęp do księgi uzyskamy w serwisie Ksiegi-wieczyste-online.pl. Wystarczy, że podamy adres administracyjny lub numer działki.

Artykuł sponsorowany

Foto: Fotolia

Skomentuj

Upewnij się czy umieściłeś informacje oznaczone (*). Pisanie kodem HTML jest niedozwolone.

do góry

Galeria