banerNW.jpg
Menu
RSS

Tragiczny krajobraz po nawałnicy. Ogromne zniszczenia (GALERIA/VIDEO) Wyróżniony

fot. Dawid Spychalski/NowaWrzesnia.pl fot. Dawid Spychalski/NowaWrzesnia.pl

Od samego rana udaliśmy się na objazd po Wrześni i okolicy. Zniszczenia ogromne, nie da się tego opisać. Trzeba to zobaczyć. Tysiące powalonych drzew z korzeniami, pozrywane dachy domów, wiele uszkodzonych pojazdów. To była jedna z najsilniejszych nawałnic w historii powiatu. Trwa wielkie sprzątanie. Poniżej ponad 200 zdjęć. A to tylko część dotkniętych żywiołem miejsc. Najpoważniej sytuacja wygląda m.in. w Marzeninie, Nowym Folwarku, Psarach Polskich, na osiedlu Lipówka we Wrześni oraz Parki im. J. Piłsudskiego. Poniżej fotorelacja oraz materiał video!

19458128_1412856075430594_570091846_n.gif

Bagatelka1.gif

Trudno opisać ogrom wszystkich uszkodzeń i strat na terenie powiatu. Postaramy się tutaj wypisać miejsca, które dziś odwiedziliśmy oraz z których otrzymujemy sygnały. Cały czas strażacy oraz energetycy usuwają drzewa i naprawiają linie.

- Na komendzie powiatowej policji we Wrześni czeka około 40 zgubionych tablic rejestracyjnych.

- Grupa Storm Chasers - Czerniejewo informuje od wczoraj, że w lesie pomiędzy Wrześnią a Czerniejewem mogła przejść trąba powietrzna. Byliśmy tam dziś. Skala powalonych drzew faktycznie daje do myślenia. Tragedia. Na szczęście drogą już można przejechać, choć nie bez trudności.

- Chyba najboleśniej odczuli nawałnicę mieszkańcy Marzenina. Wiele rodzin zostało bez dachu nad głową. Jak donoszą członkowie Projektu Września, wiatr pozrywał dachy domów, a deszcz zalał pomieszczenia. Setki drzew zostało połamanych i powalonych. Straty materialne są ogromne. Dzisiejszą noc część mieszkańców musiała spędzić u swoich rodzin i na świetlicach wiejskich. Zniszczone domy, bloki oraz tereny kościoła z plebanią włącznie. Wkrótce więcej o tym w osobnym artykule.

- Mnóstwo wielkich drzew leży w obu wrzesińskich parkach. Ale widok parku m. J. Piłsudskiego przeraża (widok od strony wiaduktu). Totalnie zmienił się krajobraz od strony pozostałości po skate parku (wszystko na naszych zdjęciach poniżej).

- Spore straty na obiektach Wrzesińskich Obiektach Sportowo-Rekreacyjnych: camping i boiska przy Gnieźnieńskiej zniszczone. Od rana sprzątają tam miłośnicy siatkówki (Volley Września). Turniej Plaża Wrze przełożony został na weekend 26/27.08.2017.

- Gwałtowna burza nie oszczędziła wrzesińskich cmentarzy. Zarówno na parafialnym jak i komunalnym wiele drzew zniszczyło nagrobki.

- Cud, że ocalał zabytkowy kościółek na Lipówce. Tuż obok niego leżą drzewa. Totalnie zablokowana nowa asfaltowa ścieżka nad zalewem. Zresztą drzewostan przy Zalewie bardzo się zmniejszył...

- Na terenie Wrześni jak i całego powiatu co najmniej kilkadziesiąt domów straciło dachy.

- Szkoła w Nowym Folwarku straciła część dachu, uszkodzone ogrodzenie, totalnie zniszczony orlik.

- Straty liczy także ZSTiO przy Kaliskiej. Drzewa uszkodziły stadion. Wiele drzew padło przy stawku na Opieszynie.

- Służby ratunkowe powoli usuwają zalegające drzewa z prywatnych posesji oraz dróg. Wszędzie słychać piły.

- Olbrzymie luki widać na Małpim Gaju, w lesie w Podstolicach i w lasku sokołowskim.

- Zniszczona i zamknięta stacja BP przy ul. Sikorskiego.

- Ucierpiało wiele samochodów. Niektóre nadal są pod drzewami. Policja apeluje o cierpliwość i wyrozumiałość. Służby otrzymują kilkaset zgłoszeń. Jeśli właściciel pojazdu posiada ubezpieczenie AC, to przy mniejszych szkodach, np. urwanym lusterku, nie ma potrzeby wzywać policji.

TYLKO U NAS zobacz nagranie video na samym dole! Subskrybuj nasz kanał na YouTube/NowaWrzesniaTV oraz dołącz do naszych fanów na FB/NowaWrzesnia. Zapraszamy do oglądania naszej telewizji NWTV.pl.

FOTORELACJA:

Dawid Spychalski

fot. NowaWrzesnia.pl

źródło: inf. własna

Media

do góry

Galeria