banerNW.jpg
Menu
RSS

Wyjaśniam skomplikowany świat finansów Wyróżniony

Wyjaśniam skomplikowany świat finansów

Myślałeś kiedyś nad wzięciem kredytu, a może potrzebowałeś pożyczki na drobne wydatki? Kuszą Cię darmowe pożyczki? Nie wiesz, który bank wybrać? Sprawdź, jaka jest różnica pomiędzy jednym, a drugim rozwiązaniem.

wrzesien2017.gif

stalpolbaner.png

Świat finansów jest bardzo skomplikowany, nie ulega to wątpliwości. Większość ludzi go olewa i nie interesuje się tym tematem. Schody zaczynają się dopiero w momencie, kiedy pierwszy raz potrzebujemy pożyczyć pieniądze. Gdzie pójść z tym problemem? Który bank będzie najtańszy? Może lepiej wziąć pożyczkę pozabankową?

Nazywam się Andrzej Grzegorek i od kilku lat zawodowo zajmuję się doradztwem finansowym. W tej serii artykułów dla portalu NowaWrzesnia.pl postaram się podzielić z Państwem moją wiedzą na temat rynku.

Kredyt vs. pożyczka

Kredyt i pożyczka to pojęcia, które często używamy zamiennie. Nie są one jednak z formalnego punktu widzenia to równoznaczne, a ich skutki mogą się znacząco różnić. Elementem łączącym oba terminy jest zaciągnięcie długu. Stąd wynika zamienne stosowanie tych pojęć. Istnieje jednak między nimi kilka ważnych różnic, o których nie można zapominać.

Kredyt = bank

Przede wszystkim kredyt jest terminem zarezerwowanym tylko i wyłącznie dla banków. Prawo bankowe w art. 5 stwierdza, że udzielenie kredytu jest „czynnością bankową”. Wiąże się to z kilkoma konsekwencjami, zarówno prawnymi, jak i ekonomicznymi.

Zgodnie z art. 69 Prawa bankowego Umowa kredytu powinna być zawarta na piśmie. Do elementów umowy należą między innymi:

kwota kredytu;

zasady i termin spłaty;

wysokość oprocentowania;

warunki zmiany oprocentowania;

wysokość prowizji.

Jasno określony musi zostać cel kredytu i jego przeznaczenie. Jedynym wyjątkiem są kredyty konsumenckie – przeznaczone na zaspokojenie bieżących wydatków.

Choć zaciągając kredyt dostajemy pieniądze na wybrany cel „do ręki”, tak naprawdę nigdy nie staja się one naszą własnością. Cały czas należą do banku, a my jedynie możemy nimi dysponować przez określony w umowie czas.

Mimo tego, że pieniądze nigdy nie będą nasze, to musimy ponieść opłaty za ich użytkowanie. Każdy kredyt jest odpowiednio oprocentowany, jednak nie jest to jedyny wyznacznik całkowitego kosztu! Banki naliczają dodatkowo rozmaite prowizje za jego udzielenie. Co więcej, niektóre instytucje odliczają sobie procent od kwoty kredytu, w wyniku czego klient dostaje mniej pieniędzy, a i tak musi spłacić kwotę początkową. Czy tego chcemy, czy nie każdy kredyt będzie kosztował więcej, niż pożyczyliśmy.

Zanim kredyt zostanie nam udzielony bank prześwietli naszą dotychczasową historię finansową. Sprawdzane zostają rozmaite bazy dłużników, zarówno te publiczne np. BIK, jak i wewnętrzne. Po sprawdzeniu ww. list zostaniemy poproszeni o wskazanie naszego źródła dochodu oraz potwierdzenia go odpowiednim dokumentem np. zaświadczenie, umowa o pracę, wyciągi z konta itd. Jeśli posiadamy znaczący dług lub brak nam stałego zatrudnienia, możemy pożegnać się z marzeniem o kredycie.

Pożyczka = szerszy termin

Pożyczka jest to pojęcie o wiele szersze niż kredyt. Można ją dostać w banku, instytucji pozabankowej oraz od innych osób(osób fizycznych).

W przeciwieństwie do kredytu, pozyczki udzielane przez firmy pozabankowe działają wyłącznie w oparciu o Ustawę o kredycie konsumenckim. W przypadku pożyczek od osób fizycznych wszelkie regulacje prawne określa Kodeks cywilny.

Pożyczka za darmo?

Tak, to możliwe. Pożyczka wcale nie musi być oprocentowana. Wszystko zależy od osoby, która pożycza pieniądze. Istnieje możliwość dowolnego ustalenia kosztów, również na zero złotych. Pożyczka nie musi również mieć ustalonego terminy spłaty. Wszystko zależy od indywidualnych warunków ustalonych z pożyczkodawcą. Oczywiście firmy pozabankowe narzucają klientom terminy w jakim należy oddać środki, jednak w przypadku pożyczek w rodzinie spokojnie można sobie pozwolić na powiedzenie „oddasz, kiedy będziesz mógł”.

Kolejnym czynnikiem odróżniającym pożyczkę od kredytu jest przeznaczenie gotówki. O ile przy kredycie celowym w banku należy wytłumaczyć się na co nam są potrzebne pieniądze, tak w przypadku kredytu gotówkowego, czy tzw. „pozabankówek” już niekoniecznie. Otrzymane środki możemy więc rozdysponować na różnorakie potrzeby, bez konieczności informowania o tym kogokolwiek.

I wreszcie w przypadku pożyczek wszelkie formalności ograniczone są do minimum. Pożyczkodawcy często nie wymagają dokumentu potwierdzającego dochód. Zdarza się również, że nie sprawdzają pożyczkobiorcy w bazach dłużników. Pożyczenie pieniędzy w instytucji pozabankowej bywa więc zdecydowanie szybsze i prostsze, choć przeważnie wiąże się z wyższymi kosztami.

Co mam wybrać?

Jak widać kredyt i pożyczka rządzą się zupełnie innymi prawami. Zanim zdecydujemy się na cokolwiek warto zwrócić się do osoby która się na tym zna. Warto również zanim podpiszemy umowę, dokładnie ją przeczytać i sprawdzić z jakim produktem mamy do czynienia. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, zwłaszcza wtedy gdy nie jesteśmy w stanie spłacić zadłużenia na czas.

Jeśli dalej się państwo wahają, który produkt wybrać zapraszam do skontaktowania się ze mną. Służę swoją pomocą w celu omówienia sytuacji finansowej oraz znalezienia odpowiednio dopasowanego rozwiązania. Zachęcam do kontaktu telefonicznego lub w oddziale oraz do lektury kolejnego mojego artykułu o tematyce finansowej, który pojawi się już niebawem na stronie NowaWrzesnia.pl

Andrzej Grzegorek

Fines Operator Bankowy

Września, ul. Jana Pawła II 5

Telefon: 570-070-997

www.finansowaniegotowkowe.pl

Artykuł partnera

Skomentuj

Upewnij się czy umieściłeś informacje oznaczone (*). Pisanie kodem HTML jest niedozwolone.

do góry

Galeria