banerNW.jpg
Menu
RSS

Księgi wieczyste – co jest bezpłatne, a za co trzeba zapłacić? Wyróżniony

  • Napisane przez:  Artykuł sponsorowany
fot. materiał prasowy fot. materiał prasowy

Współcześnie księgi wieczyste są dostępne w formie papierowej i elektronicznej. Czy ich przeglądanie jest bezpłatne? Kiedy i za co trzeba wnieść opłatę?

paz2017.gif

stalpolbaner.png

Księgi wieczyste – co jest za darmo?

Charakterystyczna dla ksiąg wieczystych jest zasada jawności. Polega ona na tym, że księgi wieczyste są dostępne dla wszystkich. Rezultatem tej zasady jest to, że zawartość wybranej księgi można przeglądać bezpłatnie. Warunek jest jeden – konieczne jest podanie jej numeru.

Bezpłatnie z treścią księgi wieczystej można zapoznać się zarówno w wydziałach ksiąg wieczystych działających przy sądach rejonowych, jak i online. W drugim przypadku jest to możliwe za pośrednictwem serwisu działającego pod adresem Ekw.ms.gov.pl.

Jak ustalić numer księgi wieczystej?

Pobieżne zapoznanie się z treścią księgi wieczystej jest niezbędne choćby przy poszukiwaniu mieszkania lub działki pod budowę domu. Jak ustalić numer księgi, jeżeli sprzedający nie podaje takiej informacji w treści ogłoszenia? Jest to możliwe na dwa sposoby, ale potrzebny będzie adres nieruchomości lub numer działki.

Pierwszy sposób polega na udaniu się do właściwego ze względu na położenie nieruchomości sądu rejonowego i złożeniu wniosku o udzielenie informacji na temat numeru księgi wieczystej. Alternatywą jest złożenie wniosku o wydanie wypisu i wyrysu z rejestru gruntów i budynków. Taki wniosek składa się w Wydziale Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Starostwa Powiatowego.

Drugi sposób polega na skorzystaniu z wyszukiwarki ksiąg wieczystych. Niektóre pozwalają na ustalenie numeru księgi wieczystej po adresie lub numerze działki. Jak znaleźć w ten sposób numer księgi wieczystej zostało opisane krok po kroku tutaj: https://ksiegi-wieczyste.org/jak-znalezc-numer-ksiegi-wieczystej-po-adresie-lub-numerze-dzialki/.

Księgi wieczyste – za co trzeba zapłacić?

Tylko przeglądanie zawartości księgi wieczystej jest bezpłatne. Zapłacić trzeba zarówno za założenie księgi wieczystej, jak i wykreślenie znajdującego się w niej wpisu (np. o ustaleniu hipoteki po spłacie kredytu hipotecznego).

Opłaty są pobierane także od wniosków o wydanie np. odpisu i wyciągu z księgi wieczystej. Wnioski takie można złożyć zarówno w sądzie, jak i online, korzystając z systemu EKW. Wysokość opłaty, którą będzie trzeba wnieść za wydanie dokumentu, jest uzależniona m.in. od jego rodzaju i formy (możliwe jest otrzymanie wersji papierowej lub elektronicznej).

Artykuł sponsorowany

fot. fotolia

do góry

Galeria