banerNW.jpg
Menu
RSS

Projekt 5 zmysłów ponownie zagościł we Wrześni Wyróżniony

Projekt 5 zmysłów ponownie zagościł we Wrześni

Od 6 do 8 listopada w Warsztatach Terapii Zajęciowej we Wrześni odbywały się warsztaty śpiewu białego. Zostały zorganizowane w ramach Projektu 5 zmysłów, który już po raz trzeci zagościł we Wrześni.

paz2017.gif

stalpolbaner.png

5 zmysłów. Imaginarium zamyka trzyletni cykl projektu poświęconego przemyśleniom na temat funkcjonowania osób z niepełnosprawnością w przestrzeni publicznej. Poprzednie dwie edycje poświęcone były Dystansowi wytwarzanemu przez środowisko i wykluczeniu z wielu sfer życia (5 zmysłów. Dystans 2015), a następnie podjęty został temat Tabu dotyczący świadomości na temat nieustającej obecności społecznych barier (5 zmysłów. Tabu 2016). 

5 zmysłów. Imaginarium to siódma edycja warsztatów artystycznych dedykowanych osobom z niepełnosprawnością oraz ich opiekunom. Co roku w ponad 30 ośrodkach na terenie całej Wielkopolski odbywa się około 1000 godzin warsztatów. Zajęcia skupiają się wokół różnorodnej tematyki, prowadzą je artyści i animatorzy znani w Wielkopolsce i całym kraju. W tym roku warsztaty w ramach idiomu Imaginarium dotyczą piosenki. Do ich przygotowania zaproszeni zostali wokaliści, pieśniarze, tekściarze, instrumentaliści i poeci.

Zabawy i piosenki ludowe

We Wrześni warsztaty prowadziła Malwina Paszek − multuinstrumentalistka (lira korbowa, akordeon, karimba, cytra – w tym autoharp, cymbały i fortepian). Śpiewaczka, zajmująca się muzyką tradycyjną od wielu lat. Od 2012 roku prowadzi warsztaty śpiewokrzyku w Poznaniu, a od kilku lat grupę śpiewaczą Droryje.

Warsztaty skupiają się na tradycyjnych zabawach z różnych regionów Polski. Tańce-zaplatańce, ganianki, wyliczanki oraz tradycyjne piosenki śpiewane przy okazji zabaw i tańca to sposób na poznanie tradycji w praktyce. Repertuar czasem znany nam wszystkim z dzieciństwa, czasem zapomniany i odkryty na nowo, charakterystyczny zarówno dla zabaw dziecięcych jak i młodzieży czy dorosłych.

Oprócz nauki w zabawie uczestnicy warsztatów poznają technikę śpiewu białego, zwanego też śpiewokrzykiem. Jest to tradycyjny sposób śpiewania na zawołaniu, pełen energii, ale bezwysiłkowy. Jest to technika dana każdemu człowiekowi, nie jest tu najważniejsza barwa głosu, ale otwarcie się. Śpiew ten daje dużo energii i radości.

Podczas warsztatów pojawia się muzyka na żywo, grana na akordeonie, jako akompaniament do tańca i nauki melodii.

Efekty pracy warsztatowej zostaną zaprezentowane w trakcie spektaklu finałowego, który odbędzie się 30 listopada w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek. Reżyserką wydarzenia będzie Katarzyna Stoparczyk − dziennikarka radiowa i telewizyjna, autorka książek dla dzieci, na co dzień współpracująca z Programem Trzecim Polskiego Radia.

Organizatorem projektu 5 Zmysłów jest Stowarzyszenie Edukacyjne MCA z siedzibą w Poznaniu przy współpracy z Centrum Kultury Zamek. Tegoroczna edycja projektu odbędzie się dzięki wparciu finansowemu ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Miasta Poznań i Powiatu Poznańskiego.

Redakcja NowaWrzesnia.pl

fot. materał prasowy

do góry

Galeria