banerNW.jpg
Menu
RSS

Wypadek szkolnego autobusu: Relacja strażaków (ZDJĘCIA) Wyróżniony

fot. KP PSP we Wrześni fot. KP PSP we Wrześni

Jak wczoraj informowaliśmy, 7 listopada o godzinie 14:16 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego we Wrześni wpłynęło zgłoszenie o wypadku autokaru na drodze powiatowej 2907 pomiędzy Czeszewem a Orzechowem. Informację tą przekazała dyspozytornia medyczna Wielkopolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Koninie. Poniżej relacja strażaków z przebiegu akcji oraz nowe zdjęcia.

paz2017.gif

stalpolbaner.png

Do zdarzenia zadysponowano najbliższe jednostki OSP z KSRG tj. Czeszewo oraz Orzechowo oraz dwa zastępy ratowniczo – gaśnicze z JRG Września. Pierwsi na miejscu pojawili się druhowie z Czeszewa, którzy zastali autobus szkolny leżący na prawym boku w przydrożnym rowie. Wszystkie osoby znajdowały się już na zewnątrz pojazdu. Autokarem podróżowało łącznie 36 osób: 3 osoby dorosłe (kierowca, nauczycielka, opiekun dzieci) oraz 33 dzieci w wieku 10-12lat.

- Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wstępnej segregacji osób poszkodowanych oraz przystąpieniu do udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy m.in. poprzez: założenie kołnierzy ortopedycznych, stabilizacji kończyn przy pomocy szyn Kramera, ułożeniu na noszach typu deska, zabezpieczeniu przed utratą ciepła oraz udzieleniu wsparcia psychicznego.
Po dojeździe pierwszej karetki ZRM dalszymi czynności medycznymi koordynował lekarz, który ustalił priorytety dot. kolejności transportu poszkodowanych dzieci. Z chwilą dojazdu kolejnych karetek siedmioro dzieci transportowano do szpitali w Poznaniu, Jarocinie oraz Wrześni, natomiast jedno po przebadaniu pozostało na miejscu zdarzenia - mówi nam mł. bryg. Marek Mikołajczak, oficer prasowy KP PSP we Wrześni.

Pozostałe dzieci, które nie doznały żadnych obrażeń zostały odebrane z miejsca wypadku przez rodziców i opiekunów. Na miejsce zdarzenia zadysponowana została pomoc drogowa, która postawiła autokar na koła oraz wyciągnęła go z rowu. Z uwagi na godziny późno-popołudniowe teren działań oświetlony został przez strażaków. W trakcie trwania akcji ruch na drodze powiatowej był wstrzymany.

- Na miejscu zdarzenia swoje działania prowadziło: 31 strażaków, w tym grupa operacyjna Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP z Poznania, łącznie 6 zastępów straży pożarnej, ratownicy medyczni – 5 karetek ZRM, funkcjonariusze Policji oraz pomoc drogowa. Na miejscu zdarzenia pojawił się także Komendant Powiatowy PSP we Wrześni – mł. bryg. Piotr Trawiński, Burmistrz Gminy Miłosław – Zbigniew Skikiewicz, kapelan powiatowy strażaków – ks. Mirosław Stawicki, miejscowe oraz ogólnopolskie media. Działania zakończono o godzinie 18:34 - podsumowuje dla nas strażak.

Przeczytaj wcześniejszy materiał: Szkolny autobus wypadł z drogi. Siedmioro dzieci rannych (ZDJĘCIA)

GALERIA

Dawid Spychalski

fot. KP PSP we Wrześni

do góry

Galeria