banerNW.jpg
Menu
RSS

Policja apeluje: Uważaj na drodze... Wyróżniony

fot. NowaWrzesnia.pl fot. NowaWrzesnia.pl

Wrzesińscy policjanci przypominają o zachowaniu zasad bezpiecznej jazdy oraz o dostosowanie prędkości do warunków na drodze. Trudny okres jesienno-zimowy charakteryzuje się bardzo zmiennymi warunkami pogodowymi. Kieruj swoim samochodem w myśl zasady: „im wolniej tym bezpieczniej”.

lis2017.gif

Nastała pora roku, w której musimy na kilka miesięcy zapomnieć o promieniach słonecznych oraz o długich dniach. Mamy okres jesienno-zimowy, charakteryzuje się on zmienną pogodą i bardzo trudnymi warunkami na drodze. W związku z tym policjanci z Komendy Powiatowej Policji we Wrześni wychodzą z apelem - „uważaj na drodze...”.

- Wcześnie zapadający zmrok oraz nieprzewidywalna pogoda w postaci opadów śniegu, marznącego deszczu mogą powodować na drodze bardzo duże utrudnienia. Do całości wystarczy dorzucić niedostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz nieprzestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej jazdy i kolizja lub wypadek gotowy. W szczególności gdy mamy do czynienia z trudnymi warunkami na drodze warto prowadzić swój samochód w myśl zasady: „im wolniej tym bezpieczniej” - podkreśla Adam Wojciński, oficer prasowy wrzesińskiej policji.

Ponadto gwałtowne wykonywanie wszelkich manewrów w taką pogodę - wyprzedzania, wymijania, wchodzenia w zakręt może zakończyć się tragicznie. Starajmy się przewidywać zagrożenia. Zadbajmy o to, by bezpiecznie dojechać do celu!

- Okres jesienno-zimowy jest także dużym zagrożeniem dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Prowadzone kampanie informacyjne oraz w szczególności akcje prewencyjne mają za zadanie zwrócić uwagę na tą grupę użytkowników dróg. Dlatego też wrzesińscy policjanci przypominają o noszeniu odblasków. Jest to pierwszy i jeden z ważniejszych kroków żeby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Pieszy w zderzeniu z samochodem nie ma żadnych szans - dodaje policjant. 

Idąc nieoświetloną drogą nasza widoczność spada nawet do 30-40 metrów. Pamiętajmy, że każdy metr jest na wagę naszego życia. W związku z tym kiedy założymy odblask w jakiekolwiek postaci nasza widoczność wzrośnie do 150 metrów. Wtedy dajemy czas kierującemu samochodem na reakcję, te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Zbliżają się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia. W tym nerwowym okresie przed nimi zadbajmy nie tylko o swoje bezpieczeństwo. Każdy z nas sobie życzy i marzy o tym, żeby ten wyjątkowy czas Świat spędzić w gronie rodzinnym a nie w szpitalu.

Dawid Spychalski

fot. NowaWrzesnia.pl

źródło: inf. własna

do góry

Galeria