banerNW.jpg
Menu
RSS

Chcesz płacić mniej za ogrzewanie? Wybierz projekt domu o zwartej, prostej bryle Wyróżniony

  • Napisane przez:  Artykuł sponsorowany
Chcesz płacić mniej za ogrzewanie? Wybierz projekt domu o zwartej, prostej bryle

Koszty ogrzewania domu jednorodzinnego mogą osiągać astronomiczne sumy. Wynikają one przede wszystkim z samej konstrukcji budynku. Jeśli chcesz ich uniknąć, pamiętaj o tym przy wyborze odpowiedniego projektu.

NW gif 03.2018.gif

Domy jednorodzinne są generalnie droższe w utrzymaniu od mieszkań. Oczywiście, mamy wtedy do dyspozycji także większy metraż, niemniej jednak i tak ogrzewanie, a także media mogą być dużym wydatkiem.

Aktualnie istnieje szereg sposobów na to, aby zmniejszyć koszty związane z ogrzaniem domu jednorodzinnego. Warto jednak zacząć myśleć o tym już na etapie wyboru projektu domu. Duże znaczenie ma tutaj nie tylko ocieplenie budynku, ale również sama jego bryła.

Prosta bryła to mniej mostków termicznych

Zasada jest tutaj bardzo prosta – im dom ma bardziej skomplikowaną bryłę, tym jest on bardziej narażony na duże straty ciepła. Wynika to z formowania się tak zwanych mostków termicznych, które znajdują się między innymi w załamaniach konstrukcji, na styku materiałów, w okolicach stolarki okiennej i drzwiowej. Mostkami termicznymi nazywamy takie miejsca, gdzie ucieka najwięcej ciepła, dlatego powinniśmy ograniczyć ich występowanie.

Idealną bryłą na dom będzie kula – ciepło rozchodzi się w niej równomiernie. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie zbudować domu w takim właśnie kształcie. Możemy jednak wybrać sześciany oraz prostopadłościany. Dom w jednym z tych kształtów pozwala nam na ograniczenie ucieczki ciepła – generują je między innymi dobudówki, wykusze, lukarny, a nawet balkony.

12.jpg

Dom bardziej energooszczędny

Ze względu na fakt, że najbardziej oszczędne są te domy, które mają proste bryły, takie projekty domów stosuje się również budownictwie energooszczędnym oraz pasywnym, czyli takim, gdzie dąży się do maksymalnego obniżenia zużycia energii na ogrzewanie.

Domy energooszczędne oraz pasywne wykorzystują też innego rodzaju rozwiązania pozwalające na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem. Zaliczają się do nich między innymi odpowiednia termoizolacja, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, specjale okna oraz drzwi. (Tutaj sprawdzisz propozycje projektów domów energooszczędnych - pracownia-projekty.dom.pl/energooszczedne.html).

Zatem jeśli chcemy płacić mniejsze rachunki, warto zapoznać się z takimi ofertami – koszt realizacji domu bardziej energooszczędnego wcale nie jest znacznie wyższy niż tego w standardowej technologii. Zwykle rośnie on tylko o około 10%, dlatego taki wydatek powinniśmy potraktować jako inwestycję, która będzie mogła zwrócić się w ciągu najbliższych lat.

Podsumowując, jeśli chcemy płacić mniej za ogrzewanie domu, warto poszukiwać projektów domów o zwartej i prostej bryle bez żadnych zbędnych elementów w konstrukcji.

Artykuł sponsorowany

do góry

Galeria