banerNW.jpg
Menu
RSS

Zastosowanie budownictwa modułowego - praktyczne spojrzenie na temat Wyróżniony

  • Napisane przez:  Artykuł partnera
fot. materiał prasowy fot. materiał prasowy

Budownictwo modułowe rozwija się dzięki niskim kosztom i skróconemu czasowi wnoszenia konstrukcji w stosunku do klasycznych budynków. Jak każda technologia, również ta ma jednak pewne ograniczenia techniczne.

NW gif 03.2018.gif

Maksymalna wielkość budynków

Generalnie powierzchnia budynków modułowych jest nieograniczona. Technologia domów modułowych pozwala rozbudowywać je do dowolnych wymiarów, natomiast w zależności od wybranej technologii czy ilości kondygnacji budynku należy uwzględnić obciążenia konstrukcyjne i ograniczyć powierzchnię pojedynczych pomieszczeń lub modułów. Jest to zagadnienie znane również z klasycznych konstrukcji i wiąże się praktycznie wyłącznie z ciężarem własnym konstrukcji.

Rzecz jasna w przypadku budynków wielokondygnacyjnych, których wyższe poziomy będą z jakiegoś powodu silniej obciążone, należy obliczenia odpowiednio zmodyfikować, jednak przy zachowaniu odpowiedniego układu konstrukcji nośnej nadal można korzystać z dowolnie dużej powierzchni budowli modułowych.

Maksymalna ilość kondygnacji

Najczęściej obowiązującym limitem są cztery kondygnacje. Wynika to z wytrzymałości mechanicznej prefabrykowanej konstrukcji nośnej, nie bez znaczenia jednak jest też technologia, w jakiej zostanie ona wykonana. Mimo że budynki modułowe zasadniczo dzieli się na dwa typy: szkieletowe i keramzytobetonowe, to producenci i wykonawcy mogą wprowadzić własne ograniczenia.

Teoretycznie normy regulujące wytrzymałość tego rodzaju konstrukcji są takie same dla wszystkich producentów, natomiast ze względu na stopień skomplikowania technicznego niektórzy producenci oferują budowę jedynie nieco niższych budynków.

Maksymalna złożoność budowli modułowych

Patrząc na to, jak różnorodne konstrukcje w technologii modułowej można postawić (dobrym przykładem jest tu strona http://climatic.pl/, gdzie takich wizualizacji można podejrzeć wiele), trzeba zadać pytanie o to, czy istnieje jakaś granica co do złożoności projektu. Tutaj jednak ponownie odpowiedź nie będzie jednoznaczna, gdyż należy ją uzależnić od cech specyficznych projektu. Jeśli na przykład budynek będzie dwukondygnacyjny, ale górna kondygnacja będzie wysunięta poza obrys dolnej, to taki projekt będzie od strony technicznej bardziej wymagający i należy spodziewać się, że zarówno wysokość, jak i układ przestrzenny budynku będą ograniczone. Jeśli jednak chodzi o podział powierzchni na jednej kondygnacji, to tutaj nie ma ograniczeń – większość ścian ma charakter ścian działowych i w przeciwieństwie do klasycznego budownictwa rzadko pojawia się konieczność tworzenia skomplikowanego projektu rozkładu ścian nośnych.

Dodatkowym aspektem są jednak koszty. Budownictwo modułowe jest przede wszystkim rozwiązaniem tanim. Nawet gdyby dało się w nieskończoność komplikować projekty, prawdopodobnie na pewnym etapie byłoby to zwyczajnie nieuzasadnione ekonomicznie.

Artykuł partnera

do góry

Galeria