banerNW.jpg
Menu
RSS

Smog – co każdy Polak powinien o nim wiedzieć? Wyróżniony

  • Napisane przez:  Artykuł sponsorowany
Smog – co każdy Polak powinien o nim wiedzieć?

O smogu słyszymy coraz częściej. Media ostrzegają nas przed złej jakości powietrzem, a coraz częściej także i my sami zwracamy uwagę na charakterystyczną „brudną” mgłę, która zalega nad miastem. Zanieczyszczone powietrze ma nieprzyjemny zapach, jego wdychanie powoduje złe samopoczucie oraz jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, kobiet ciężarnych oraz ludzi starszych. Czym jest smog i co każdy z nas powinien na jego temat wiedzieć?

NW gif 03.2018.gif

Smog – powszechne w Polsce nienaturalne zjawisko atmosferyczne

Jeszcze kilkanaście lat temu smog kojarzył nam się głównie z takimi dużymi aglomeracjami miejskimi, jak Londyn, Tokio czy Los Angeles. Niestety, mieszkając w Polsce także mamy okazję się z nim spotkać oko w oko. Smog dotyczy bowiem nie tylko dużych miast, gdyż zaobserwować go można także w mniejszych miasteczkach, a nawet na polskich wsiach, jeszcze do niedawna kojarzonymi z czystym i świeżym powietrzem.

Wchodząc na stronę Airly.eu oraz analizując dostępną tam mapę smogu możemy zauważyć, że zła jakość powietrza nie dotyczy wyłącznie dużych aglomeracji miejskich, ale niemal wszystkich regionów naszego kraju. Wszystko to przez wzmożony ruch samochodowy, palenie w przydomowych piecach słabej jakości opałem i śmieciami oraz zanieczyszczeniom generowanym przez przemysł.

Smog niejedno ma imię – smog kwaśny i fotochemiczny w Polsce

Smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne, które powstaje w wyniku braku wiatru, zalegającej nad miastem mgły oraz zawieszonych w powietrzu cząsteczek zanieczyszczeń. Ten najpowszechniej obecny w naszym kraju rodzaj smogu to tzw. smog londyński (kwaśny), który w Polsce występuje głównie od listopada do stycznia.

Drugi rodzaj smogu, tzw. smog fotochemiczny typu Los Angeles, powstaje z kolei w wyniku bezwietrznej pogody, zanieczyszczeń powietrza oraz ich reakcji z promieniami słonecznymi, w wyniku której wytwarzany jest ozon oraz inne szkodliwe związki chemiczne. Smog fotochemiczny w Polsce występuje głównie w miesiącach letnich oraz dotyczy dużych miast, w których panuje wzmożony ruch samochodowy. W lecie jego obecność między lipcem a wrześniem możemy sprawdzić na mapie Airly.eu.

Smog i jego negatywny wpływ na zdrowie człowieka

Zanieczyszczone powietrze jest bardzo groźne dla każdego człowieka. Według Światowej Organizacji Zdrowia pyły zawieszone wchodzące w skład smogu są jedną z głównych przyczyn zwiększonej liczby zachorowań na raka płuc, którą obserwuje się w ostatnich latach. Zanieczyszczenia wraz z wdychanym powietrzem trafiają bezpośrednio do naszych płuc i oprócz samych nowotworów wywołują także takie choroby i schorzenia, jak astma, zapalenie oskrzeli, niewydolność oddechową oraz problemy z krążeniem.

Na negatywne skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem narażone są szczególnie osoby, które mają słabszą odporność, a w więc małe dzieci, ludzie starsi, a także kobiety w ciąży. W tym ostatnim przypadku często obserwuje się bowiem mniejszą wagę urodzeniową dzieci oraz podwyższoną zapadalność noworodków na alergie, a także takie zaburzenia rozwojowe, jak autyzm.

Jak walczyć ze smogiem?

Walce ze smogiem służy przede wszystkim profilaktyka oraz bieżące zapobieganie jego negatywnym następstwom. Temu pierwszemu służą ograniczenia wprowadzane przez władze polskich miast, które dotyczą m. in. materiałów wykorzystywanych do ogrzewania prywatnych domów i mieszkań. Niezwykle istotna dla skutecznej walki ze smogiem jest jednak także świadomość społeczna zagrożenia, jakie niesie za sobą smog oraz uświadomienie ludzi o jego obecności w ich mieście.

W tym właśnie celu powstał serwis Airly.eu, która zajmuje się instalowaniem sieci czujników badających w czasie rzeczywistym jakość powietrza. Na Airly.eu mamy możliwość regularnego sprawdzania jakości powietrza w naszej okolicy oraz przedsięwzięcia odpowiednich działań, w razie wystąpienia smogu. Dzięki tej wiedzy możemy lepiej oraz skuteczniej zadbać o zdrowie swoje oraz swoich bliskich.

Artykuł sponsorowany

do góry

Galeria