banerNW.jpg
Menu
RSS

Wrzesińska policja apeluje. Nie daj się oszukać w sieci Wyróżniony

Wrzesińska policja apeluje. Nie daj się oszukać w sieci

W ostatnich tygodniach policjanci z Komendy Powiatowej Policji we Wrześni otrzymują zgłoszenia dotyczące oszustw przy dokonywaniu zakupów za pośrednictwem internetu. Przestępcy przerzucili swój proceder do sieci, tam ich nie widać i mają duże pole do nieuczciwego działania.

partnermeble90718.gif

s

- Wrzesińscy policjanci apelują – nie daj się oszukać w sieci. Z tak licznym napływem zgłoszeń, wychodząc naprzeciw tym przestępstwom publikujemy kilka praktycznych porad, które mogą nas ustrzec przed staniem się ofiarą w internecie - podkreśla Adam Wojciński, rzecznik prasowy policji.

Bardzo często i wręcz głównym powodem, który zwraca uwagę kupującego na dane ogłoszenie jest atrakcyjna cena produktu, który chcemy kupić. I w tym momencie powinna zapalić się czerwona lampka. Jeśli kwota wystawionej rzeczy jest znacząco niższa, niż cena regularna to możemy podejrzewać w tym jakiś podstęp.

Kolejnym sposobem uniknięcia oszustwa w sieci jest dokonywanie zakupów u sprawdzonego sprzedawcy. Wskazane jest zapoznanie się z jego reputacją na danym portalu akcyjnym na przykład poprzez sprawdzenie/przeczytanie komentarzy na jego temat.

Dla uwiarygodnienie swojej rzetelności jako sprzedającego, przestępcy w danych podają nawet adres zamieszkania, adres do korespondencji albo jako oficjalny adres siedziby firmy. I jest to dla kupującego kolejny element, który może sprawdzić. Za pośrednictwem internetu a dokładnie mówiąc za pomocą tak zwanego street view. Klikamy na mapie wskazany adres i możemy zobaczyć czy pod podanym adres nie znajduje się na przykład galeria handlowa lub niezabudowana działka.

Jednak najważniejszym krokiem przy jakimkolwiek zakupie jest opłata za towar po jego otrzymaniu czyli tak zwana opłata za pobraniem. Wtedy możemy sprawdzić czy opisany towar jest zgodny z jego opisem. Ale najważniejsze jest to, że nie płacimy pieniędzy za towar, którego możemy w ogóle nie zobaczyć.

Opisane sposoby są w stanie nas uchronić przed staniem się ofiarom oszustwa internetowego. Jednak pamiętajmy, że zawsze trzeba zachować czujność i pamiętać, że nie każda okazja czy promocja jest warta naszej uwagi a w szczególności nie jest warta naszych straconych pieniędzy.

Dawid Spychalski

fot. NowaWrzesnia.pl

do góry

Galeria