banerNW.jpg
Menu
RSS

Nie daj się okraść! Wyróżniony

Nie daj się okraść!

Policjanci, strażnicy miejscy oraz uczniowie klasy policyjnej rozdawali na wrzesińskich cmentarzach ulotki prewencyjne w zakresie przeciwdziałania tak zwanej „przestępczości kieszonkowej”. Pamiętajmy, że w dużej mierze nasze bezpieczeństwo zależy także od nas samych.

gif 09.2018wrz1.gif

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji we Wrześni wspólnie ze Strażnikami Miejskimi z Wrześni 31 października br. przeprowadzili akcje prewencyjną na wrzesińskich cmentarzach. W działania aktywnie włączyli się także uczniowie liceum o profilu policyjnym z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. gen. dr. Romana Abrahama we Wrześni.

- Głównym założeniem akcji było przeciwdziałanie tak zwanej przestępczości „kieszonkowej”, ale także uświadomienie mieszkańców naszego powiatu, że niestety w wielu przypadkach sprawdza się stare przysłowie, że „okazja czyni złodzieja”. Niestety czasami zapominamy o zachowaniu środków ostrożności na przykład w czasie robienia zakupów oraz w trakcie czyszczenia grobów naszych najbliższych, oczywiście biorąc pod uwagę obecny czas Wszystkich Świętych. Pozostawione torebki czy też telefony komórkowe na pomnikach są bardzo łatwym łupem dla złodzieja - mówi nam Adam Wojciński, oficer prasowy wrzesińskiej policji. 

Dlatego też policjanci, strażnicy miejscy oraz uczniowie rozdawali specjalnie przygotowane na tę akcje ulotki informacyjne. Wczytując się w nią można było zapoznać się z radami prewencyjnymi, które pozwolą nam, ustrzec się przed staniem się ofiarą złodzieja.

Przedsięwzięcie zrealizowane przez mundurowych wpisało się w rozpoczętą akcje „Znicz”, która potrwa aż do 4 listopada. Pamiętajmy, że w dużej mierze nasze bezpieczeństwo zależy także od nas samych.

UWAŻAJ!!! NIE DAJ SIĘ OKRAŚĆ!!!

- nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu,

- klucze od mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem,

- nie wkładaj wartościowych rzeczy do kieszeni kurtki lub spodni,

- nie odkładaj torebki na ladę i podłogę,

- sprawdzaj osoby podające się za przedstawicieli instytucji,

- oszczędności przechowuj w banku,

- wyposaż swój dom/mieszkanie w system zabezpieczeń,

- w czasie urlopu pozostaw swoje mienie pod opieką bliskich lub znajomych,

- zabieraj tylko niezbędną ilość gotówki,

- nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni,

- pieniądze, czeki, karty płatnicze, dokumenty, klucze noś w dobrze zabezpieczonym miejscu, najlepiej rozłóż je w kilku miejscach,

- nie pokazuj portfela z dużą ilością pieniędzy gdy płacisz za zakupy.

Kieszonkowiec - to osoba, która się nie wyróżnia z tłumu i nie wygląda na przestępcę. Podczas robienia zakupów, przejazdu środkami komunikacji miejskiej, codziennego spaceru zwróćmy uwagę na swoje mienie. Kieszonkowiec ma określone sposoby działania:

- „sztuczny tłok” - usypiają czujność ofiary popychając ją i aranżując ścisk wokół niej,

- „na kosę” - kradzież dokonana jest przez przecięcie kieszeni, torebki lub siatki,

- „zza parawanu” - sprawca dla ukrycia swego działania posługuje się płaszczem przewieszonym przez rękę, torebkę, używają luźnego stroju,

- „uwaga złodzieje” - taki okrzyk sprawia, że każdy odruchowo sięga do portfela, wskazując miejsce, gdzie go ukrył, obserwującym złodziejom.

W przypadku każdego niepokojącego sygnału

DZWOŃ 997 i 112.

 

Dawid Spychalski

fot. KP Policji we Wrześni

do góry

Galeria