banerNW.jpg
Menu
RSS

Jakie koszty działalności odprowadza taksówkarz? Wyróżniony

  • Napisane przez:  Artykuł sponsorowany
Jakie koszty działalności odprowadza taksówkarz?

Rynek taksówkarski zanotował wzrost o 30 procent w ciągu ostatniej dekady. Duże zainteresowaniem odpłatnym przewozem osób przekłada się na wysokie obroty taksówkarzy. Niestety zarobki taksówkarzy są o wiele niższe. Koszty działalności, jakie muszą odprowadzić kierowcy taksówek zniechęcają do podjęcia pracy w tym zawodzie. Na jakie wydatki trzeba być przygotowanym mając w planach jazdę taryfą?

gif 09.2018wrz1.gif

Ile pieniędzy na start?

Jeśli masz 21 lat i nigdy nie byłeś karany możesz zostać taksówkarzem. W pierwszej kolejności jednak musisz zrobić kurs i zdać egzamin na prawo jazdy – wydatek rzędu 2 tysięcy złotych. Potem przyjdzie Ci zrobić licencję taksówkarską, za którą zapłacisz 700 złotych. Kolejno musisz zdać egzamin z topografii i wykupić licencję od włodarza miasta, za co łącznie zapłacisz około 500 złotych. Ale to jeszcze nie wszystko. Teraz musisz udać się do laryngologa, neurologa, okulisty i psychologa, by wykonać specjalistyczne badania, na podstawie których będzie można stwierdzić, czy nadajesz się do pracy w tym zawodzie. Za ich przeprowadzenie zapłacisz kolejne 500 złotych. Nie masz samochodu? Jego zakup to wydatek minimum 20 tysięcy złotych. Potem będziesz musiał zamontować jeszcze taksometr i kasę fiskalną – koszt około 50 złotych. Nie możesz zapomnieć też o ubezpieczeniu, które uchroni Cię przed nieplanowanymi wydatkami z tytułu zniszczeń i strat, w końcu i tak masz tych planowanych całkiem sporo. W zależności od zakresu ochrony, musisz liczyć się z kosztami od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Szukasz specjalistycznego ubezpieczenia dla taxi? Kliknij tutaj: taxi insurance uk.

Miesięczne koszty pracy taksówkarza

Prowadząc własną działalność gospodarczą (większość taksówkarzy się na nią decyduje) jesteśmy zmuszeni odprowadzać składkę na ubezpieczenie społeczne, które wynosi ponad 1300 złotych. Wystarczy 1 dzień spóźnić się z opłatą, by zostać obciążonym karą w wysokości 200 złotych. W koszta taksówkarz musi też wliczyć wydatki związane z zakupem paliwa. Zakładając, że taxi przejeżdża około 1400 km na miesiąc, na paliwo trzeba przeznaczyć około 1500 złotych. Od czasu do czasu mogą jeszcze pojawić się nieplanowane wydatki związane z amortyzacją pojazdu oraz opłaty za usługi serwisowe.

Choć taksówkarze zarabiają dużo, to sporo mają też wydatków. Mający w planach jazdę na taksówce powinni być na nie przygotowani, by po podjęciu pracy nie być rozczarowanym.

Artykuł sponsorowany

do góry

Galeria