banerNW.jpg
Menu
RSS

Krótki film o AIDS (VIDEO) Wyróżniony

fot. Powiat Wrzesiński fot. Powiat Wrzesiński

W młodym wieku każdy dzień jest chwilą, często przygodą. Tematyka HIV/AIDS dotyczy każdego człowieka. 4 grudnia we Wrzesińskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie poświęcone wrzesińskim obchodom Światowego Dnia AIDS i podsumowania etapu powiatowego konkursu „Nie daj szansy AIDS”.

gif 09.2018wrz1.gif

Światowy Dzień AIDS przypada 1 grudnia. Dzień ten ma na celu uwrażliwienie społeczności na ciągle aktualny problem epidemii HIV/AIDS oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS, podejmowanych na całym świecie. Podczas spotkania wspomniano o idei akcji „Czerwona kokardka, która została zorganizowana we wrzesińskich szkołach średnich. Do jej przeprowadzenia włączyli się Młodzieżowi Liderzy Zdrowia pod opieką pedagogów szkolnych jak i pań pielęgniarek. Akcja polega na przypinaniu uczniom, pracownikom szkół ponadgimnazjalnych powiatu wrzesińskiego czerwonych kokardek - symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi.

Młodzież szkół ponadgimnazjalnych i laureaci konkursu podczas spotkania w WOK-u mieli okazję wysłuchać wykładu nt. profilaktyki HIV AIDS i uzależnień, który wygłosiła Sylwia Wojtysiak z Wielkopolskiej Szkoły Psychoterapii Integratywnej.

Następnie podsumowano i wręczono nagrody w konkursie, który już po raz 15. Został zorganizowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną województwa wielkopolskiego. W tym roku podtytuł konkursu to „Krótki film o HIV”. W tegorocznej edycji Inspekcja nawiązała współpracę z Polskim Towarzystwem Oświaty Zdrowotnej - Oddział Terenowy w Poznaniu, które pozyskało grant z programu „Pozytywnie Otwarci”. Na terenie powiatu wrzesińskiego dodatkowo partnerem jest Starostwo Powiatowego we Wrześni i Wrzesiński Ośrodek Kultury. Na etap powiatowy we Wrześni wpłynęły 4 filmy. Filmy wskazują na zachowania pozwalające chronić się przed HIV i zachęcają do wykonania testu w kierunku zakażenia po każdej sytuacji ryzykownej.

Konkurs „Nie daj szansy AIDS” ma na celu edukowanie o HIV oraz innych chorobach przenoszonych drogą płciową.

Komisja powiatowa po burzliwych naradach przyznała I i II miejsce oraz podziękowania dla wszystkich uczestników. Praca która zdobyła I miejsce reprezentuje powiat wrzesiński w etapowie wojewódzkim. Finał wojewódzki w najbliższy piątek, 7 grudnia w kinie Muza w Poznaniu.

I miejsce: Karolina Wrzaskowska, Hubert Majchrzak, Aleks Bzowski – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni, Zespół Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni

Wszystkim serdecznie gratulujemy. Uroczystości towarzyszyła muzyka znanych polskich artystów w wykonaniu Mikołaja Milczarka ucznia Liceum Ogólnokształcącego we Wrześni.

Przed każdym z nas, dni których nie znamy i wykorzystajmy informacje z kampanii Krajowego Centrum ds. AIDS #mamczasrozmawiać.

Redakcja NowaWrzesnia.pl

Media

do góry

Galeria