banerNW.jpg
Menu
RSS

11. Kolekcję Wrzesińską stworzy duet fotografów Wyróżniony

  • Napisane przez:  Redakcja NowaWrzesnia
11. Kolekcję Wrzesińską stworzy duet fotografów

Kolejna, 11. już edycja Kolekcji Wrzesińskiej będzie wyjątkowo realizowana nie przez jednego, jak miało to miejsce do tej pory, a przez dwóch fotografów, którzy pracując w duecie, stworzą fotograficzny projekt dotyczący Miasta i Gminy Września. Kurator projektu - Karol Szymkowiak, postanowił w ten sposób nieco odświeżyć formułę Kolekcji Wrzesińskiej.

 REKLAMY

gif 2.2019 wrz.gif

Realizację projektu powierzono Chrisowi Niedenthalowi i Tadeuszowi Rolke, zaliczanym do ścisłej czołówki polskich fotografów. Każdy z autorów może pochwalić się olbrzymim dorobkiem artystycznym.

Chris Niedenthal (ur. 1950 roku w Londynie)
Jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Współpracował z takimi magazynami jak „Newsweek”, „Time”, „Forbes”, „Geo” i „Der Spiegel”.
W 1986 roku otrzymał nagrodę World Press Photo. Jego najsłynniejsza fotografia z 1981 roku przedstawiająca transporter opancerzony SKOT stojący przed kinem „Moskwa” w Warszawie, na którego fasadzie widnieje afisz filmu „Czas Apokalipsy” stała się ikoną stanu wojennego. W latach 1973 - 1989 fotografował większość z najważniejszych wydarzeń w naszym kraju.

Tadeusz Rolke (ur. 1929 roku w Warszawie)
Jest uważany za jednego z prekursorów polskiej fotografii reportażowej. Swoją przygodę z fotografią rozpoczął pod koniec II Wojny Światowej. Pracę jako zawodowy fotograf rozpoczął w połowie lat 50. Współpracował z takimi tytułami prasowymi jak „Świat Młodych”, „Stolica” i „Przekrój”. Poza fotoreportażem zajmował się również fotografią mody i portretowaniem artystów oraz znanych osobistości. W latach 70. wyjechał na 10 lat do Niemiec, gdzie kontynuował pracę fotografa współpracując z tytułami tj.; „Der Spiegel”, „Die Zeit” i „Stern”.
Do Polski wrócił na początku lat 80. by dokumentować zachodzące wówczas zmiany.
Obaj fotografowie są autorami licznych wystaw. W 2001 roku stworzyli wspólnie cykl fotografii pod tytułem „Sąsiadka”, który w metaforyczny sposób nawiązuje do tragicznych wydarzeń w Jedwabnem w 1941 roku.

Karol Szymkowiak

źródło i fot. UMiG we Wrześni

do góry

Galeria