banerNW.jpg
Menu
RSS

Kiedy możemy zapłacić podatek od wzbogacenia? Wyróżniony

  • Napisane przez:  Artykuł partnera
fot. 401(K) 2013 (Flickr). Lic. Creative Commons fot. 401(K) 2013 (Flickr). Lic. Creative Commons

Podatek od wzbogacenia to potoczne określenie dla podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli podatek PCC. Z takimi czynnościami spotykamy się najczęściej wówczas jeżeli kupujemy samochód. Jeżeli ktoś zakupił samochód to będzie musiał zapłacić właśnie ten rodzaj podatku. Dotyczy to tych osób, które zakupiły samochód z tak zwanej drugiej ręki. Bardzo istotną rzeczą w przypadku podatku od wzbogacenia się będzie określenie wartości zakupionego pojazdu. To od niej zależała będzie wielkość podatku od wzbogacenia. Warto już w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, iż nie chodzi tutaj o wartość wskazaną w umowie. Wartość ta będzie obliczona zgodnie z określonymi tabelami Urzędu Skarbowego.

REKLAMY

Kto będzie zobowiązany zapłacić podatek od wzbogacenia?

Podatek od wzbogacenia, innymi słowy opłata skarbowa za samochód nosi taką nazwę dlatego, iż poprzez zakup samochodu powiększamy posiadany przez nas majątek. W rzeczywistości jest to bardzo popularny podatek od czynności cywilnoprawnych.

Podatek od wzbogacenia się musi zostać zapłacony przez każdego, kto nabył samochód od osoby prywatnej, nie będącej podatnikiem VAT. Mówiąc w innych słowach podatek taki, musimy zapłacić w każdej sytuacji, kiedy nie kupujemy samochodu na fakturę.

Czy podatek od wzbogacenia się jest podatkiem obowiązkowym dla wszystkich?

Podatek od wzbogacenia się jest obowiązkowy w sytuacjach kiedy nabywamy samochód nie na podstawie faktury, ale na podstawie umowy. Może jednak wydarzyć się sytuacja kiedy nie będziemy zmuszeni do zapłacenia tego podatku. O jakie zatem sytuacje chodzi? Pierwsza z nich to sytuacja, kiedy kupujemy nowy samochód w salonie lub komisie samochodowym. Wówczas na fakturze widnieje już podatek VAT. W takiej sytuacji nie musimy zatem płacić drugiego podatku. Podobna sytuacja ma miejsce, kiedy samochód jest kupowany jako samochód używany od firmy. Kolejnym przykładem sytuacji, kiedy nie będziemy zmuszeni do płacenia takiego podatku jest zakup samochodu za kwotę, która jest niższa niż 1000 zł. Podatku od wzbogacenia nie zapłacimy również, jeżeli transakcja będzie dokonana poza terytorium naszego kraju. Zatem kiedy zakupimy samochód z zagranicy na umowę, to wówczas nie musimy zapłacić podatku od wzbogacenia.

Ile wynosi podatek od wzbogacenia po zakupie samochodu?

Wysokość podatku od czynności prawnej będzie zależna od wartości zakupionego pojazdu. Na uregulowanie podatku mamy 14 dni licząc od momentu zakupu samochodu. PCC wynosi 2 procent jego wartości. Trzeba zaznaczyć, iż nie ma żadnego sensu w zaniżaniu wartości pojazdu. Urzędnicy z Urzędu Skarbowego będą brali pod uwagę rynkową wartość samochodu, a nie tą wartość, która w rzeczywistości została zapłacona. Jeżeli dojdzie do sytuacji, że z wyceną się nie zgodzimy to wówczas możemy poprosić o dokonanie wyceny biegłego.

Dopełnienie formalności w urzędzie skarbowym, które są związane z PCC to wypełnienie formularza PCC-3 albo PCC-3A (ten ostatni w sytuacji kiedy mamy do czynienia z więcej niż jednym nabywcą). W obecnych czasach, kiedy PIT online jest bardzo popularny deklarację można wypełnić w formie elektronicznej. Oczywiście, można ją też złożyć bezpośrednio do skarbówki.

Brak płatności PCC

Braku zapłaty podatku od wzbogacenia to wykroczenie. Konsekwencje zależą od tego, kto pierwszy zauważy, iż podatek nie był opłacony. Jeżeli zauważył to podatnik to powinien on złożyć tak zwany czynny żal, który jest oświadczeniem przyznania się do błędu. Następnie musi bez zwłoki uregulować należność. Natomiast jeśli urzędnicy zauważą, iż płatność nie jest uregulowana to podatnik może zostać ukarany jako winny popełnienia wykroczenia skarbowego.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Pitax.pl. Dzięki PITax rozliczysz swoje podatki w prosty i wygodny sposób nie wychodząc z domu.

fot. 401(K) 2013 (Flickr). Lic. Creative Commons

do góry

Galeria