banerNW.jpg
Menu
RSS

Firma WA-MA przejmuje komunikację autobusową! Oto rozkłady jazdy 3 linii Wyróżniony

fot. Powiat Wrzesiński fot. Powiat Wrzesiński

Tak jak wcześniej pisaliśmy, dziś w Starostwie Powiatowym we Wrześni odbyła się konferencja prasowa poświęcona aktualnej sytuacji transportu publicznego w powiecie. Poznaliśmy szczegółowe rozkłady jazdy na razie 3 linii. A kolejna ruszy już od 1 września. Dodajmy, teraz w miejscu upadłego PKS-u Gniezno usługi te zapewnia firma WA-MA z Pyzdr. Poniżej szczegóły.

 REKLAMY

gif 5.2019 wrz.gif

nowak2typa4.gif

Poniżej komunikat w tej sprawie Starostwa Powiatowego we Wrześni:

29 kwietnia 2019 do Starostwa Powiatowego we Wrześni drogą mailową wpłynęło pismo przewoźnika PKS Gniezno sp. z o.o. z informacją o całkowitym zawieszeniu wszystkich połączeń autobusowych świadczonych przez PKS na terenie powiatu wrzesińskiego z dniem 1 maja 2019.

6 maja 2019 odbyło się spotkanie starosty wrzesińskiego z władzami wszystkich gmin powiatu w celu omówienia zaistniałej sytuacji i ustalenia działań mających na celu przywrócenie zawieszonych połączeń. Należy w tym miejscu podkreślić, że było to już siódme spotkanie samorządowców w sprawie transportu publicznego realizowanego przez firmę PKS. Od niemal roku firma, będąc w dużych kłopotach finansowych, podejmowała próby włączenia samorządów do współfinansowania swoich usług, odwołując się zwykle do argumentacji – „jeśli nie dołożycie, zamkniemy kolejne kursy”. Propozycje nowych rozkładów jazdy nie były poparte rzetelnymi analizami ani argumentami. Wobec powyższego samorządy zdecydowały, że nie będą dofinansowywać działań, które tak naprawdę nie zaspokoją realnych potrzeb mieszkańców, a będą służyć utrzymaniu firmy na rynku i podjęły działania, by stworzyć alternatywę dla oferty PKS-u i przygotować się na sytuację, kiedy PKS upadnie i przestanie świadczyć usługi. Przedsiębiorstwem, które było i jest zainteresowane przejęciem połączeń autobusowych po firmie gnieźnieńskiej, jest firma WA-MA Macieja Walickiego z Pyzdr. 18 lutego WA-MA, realizując zadania publicznego transportu zbiorowego na terenie powiatu wrzesińskiego, uruchomiła dwie regularne linie relacji:

  •  linia nr 1 relacji: Pyzdry-Lisewo-Kaczanowo-Września,

  •  linia nr 2 relacji: Pyzdry-Zieliniec-Września.

PKS w Gnieźnie sp. z o.o. zobowiązał się, iż do końca czerwca br. będzie świadczył przewozy w ramach regularnego zbiorowego transportu osób, w związku z tym firma WA-MA miała uruchomić kolejne regularne linie od 1 września br. Niestety w sytuacji, kiedy PKS zawiesił z dniem 1 maja 2019 świadczenie wszystkich usług przewozowych w ramach publicznego transportu zbiorowego, modyfikacji musiał ulec zrealizowany plan przejęcia transportu publicznego przez firmę WA-MA, co było przedmiotem spotkania władz samorządowych 6 maja 2019.

W tym samym dniu firma WA-MA Maciej Walicki uruchomiła trzecią regularną linię relacji:

  • Linia nr 3 relacji: Pyzdry-Spławie-Mikuszewo-Czeszewo-Miłosław-Września.

1 września firma WA-MA uruchomi kolejną linię relacji Pyzdry-Rataje-Pietrzyków-Samarzewo-Sokolniki-Bieganowo-Gorazdowo-Września.

Uruchomienie kolejnych linii będzie poprzedzone szczegółową analizą potrzeb. Jedną z możliwości włączenia kolejnych miejscowości do przebiegu tras będzie rozszerzenie czy modyfikacja przebiegu uruchomionych już linii.

Podsumowując, należy stwierdzić, że samorządy powiatu wrzesińskiego są przygotowane do realizacji transportu publicznego w zastępstwie za upadły PKS w Gnieźnie.

Poniżej prezentujemy rozkłady jazdy na wszystkich trzech liniach autobusowych.

Rozkłady jazdy

Dawid Spychalski

źródło i fot. Powiat Wrzesiński

do góry

Galeria