banerNW.jpg
Menu
RSS

Cały powiat dziękował i bawił się w Nekli! (GALERIA) Wyróżniony

fot. Powiat Wrzesiński fot. Powiat Wrzesiński

1 września na stadionie miejskim w Nekli odbyły się tegoroczne Dożynki Powiatowe. Ciekawe atrakcje i koncert kultowego Lady Pank przyciągnął wiele osób.

reklamy

gif 8.2019 wrz.gif

nepanowy2019.jpg

Świętowanie rozpoczął korowód, który wyruszył sprzed nekielskiego kościoła i dotarł na stadion, gdzie odbyła się polowa msza dziękczynna. Nie zapomnieliśmy o wybuchu II wojny światowej, a kolejną rocznice upamiętniono minutą ciszy. Odśpiewano hymn, a przybyłych gości powitali gospodarze - starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz oraz burmistrz miasta i gminy Nekla Karol Balicki.

Każdy z nich podkreślał, jak ważna jest praca rolników i dziękował za ich trud. Później Zespół Folklorystyczny Wielkopolanie wykonał obrzęd dożynkowy. Tegoroczni starości Lucyna Rzepka i Marek Kubiaczyk przekazali na ręce gospodarzy, starosty oraz burmistrza, chleba ze świeżo zebranego ziarna. Po tej części nadszedł czas na przemówienia gości honorowych, a także wręczenie wyróżnień Zasłużony dla Rolnictwa oraz lider powiatu.

W tym roku statuetkę starosty wrzesińskiego otrzymali: Iwona Bączkowska, Małgorzata Bzowa, Arleta Iglewska-Sierakowska, Małgorzata Jakubowska, Dariusz Jurewicz, Anna Kareńska-Tschurl, Tadeusz Kiciński, Michał Stefański, Wacław Świdurski, Piotr Rogoziński, Robert Wawrzyniak, Honorata Ziółkowska, Koło Pszczelarzy w Nekli, Miejski Ludowy Klub Sportowy Orlik w Miłosławiu, Firma WA-MA Macieja Walickiego. Za szczególne zasługi dla powiatu, Henryk Daniszewski z Racławek otrzymał specjalne wyróżnienie.

Wraz z rodziną prowadzi gospodarstwo rolne nastawione na produkcję roślinną i zwierzęcą. Specjalnością ich rolniczej działalności od lat jest produkcja mleka, które dostarczane jest między innymi do Spółdzielni Mleczarskiej Września. Henryk Daniszewski to nie tylko rolnik z wieloletnim doświadczeniem, ale także działacz – był m.in radnym gminnym i członkiem Powiatowej Izby Rolniczej.

W części artystycznej zaprezentowała się Nekielska Orkiestra Dęta oraz Zespół Folklorystyczny Wielkopolanie. Wszystkiemu towarzyszyło wiele atrakcji. Na placu pojawiło się kilka stref dla dzieci, w których najmłodsi mogli bawić się przez całe popołudnie, wojowie słowiańscy prezentowali dawne życie w grodzie, przybyli sprawdzali swoją wiedzę historyczną przy wystawie dawnych sprzętów rolniczych i gospodarstwa domowego, a wóz strażacki z wysięgnikiem był nie lada atrakcją dla wszystkich chcących sprawdzić swoje fizyczne możliwości podczas budowania wieży ze skrzynek.

Ponadto przygotowano liczne degustacje, stoiska gastronomiczne i handlowe z rękodziełem. Wiele emocji sprawiło także losowanie nagród głównych w loterii fantowej, której głównym organizatorem była Fundacja Dzieci Wrzesińskich. W tym roku do wygrania były m. in. kosze podarunkowe, bony do optyka, bon na zakupy AGD, tablet, dwa rowery, telewizor, mikrofala i skuter. Na  zakończenie tego bardzo upalnego, ale udanego dnia wystąpiła gwiazda wieczoru Lady Pank, która przyciągnęła sporą publiczność. Po godzinnym koncercie o zabawę taneczną dla najwytrwalszych zadbał zespół Vehikuł Czasu Band.

GALERIA (fot. Powiat Wrzesińśki)

źródło i fot. Powiat Wrzesiński

do góry

Galeria