banerNW.jpg
Menu
RSS

Apel: Nie daj się okraść! Wyróżniony

Apel: Nie daj się okraść!

Policjanci, strażnicy miejscy oraz uczniowie klasy policyjnej rozdawali na wrzesińskich cmentarzach ulotki prewencyjne w zakresie przeciwdziałania tak zwanej „przestępczości kieszonkowej”. Pamiętajmy, że w dużej mierze nasze bezpieczeństwo zależy także od nas samych.

reklamy

10 2019 wrz.gif

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji we Wrześni wspólnie ze Strażnikami Miejskimi z Wrześni 31 października przeprowadzili akcję prewencyjną na wrzesińskich cmentarzach. W działania aktywnie włączyli się także uczniowie liceum o profilu policyjnym z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. gen. dr. Romana Abrahama we Wrześni.

- Głównym założeniem akcji przeciwdziałanie tak zwanej przestępczości „kieszonkowej”. Uświadomienie mieszkańców naszego powiatu, że niestety w wielu przypadkach sprawdza się stare przysłowie, że „okazja czyni złodzieja”. Niestety czasami zapominamy o zachowaniu środków ostrożności, na przykład w czasie robienia zakupów oraz w trakcie czyszczenia grobów naszych najbliższych, oczywiście biorąc pod uwagę obecny czas Wszystkich Świętych. Pozostawione torebki czy też telefony komórkowe na pomnikach są bardzo łatwym łupem dla złodzieja - mówi rzecznik prasowy wrzesińskiej policji.

Dlatego też policjanci, strażnicy miejscy oraz uczniowie rozdawali specjalnie przygotowane na tę akcje ulotki informacyjne. Wczytując się w nią można było zapoznać się z radami prewencyjnymi, które pozwolą nam, ustrzec się przed staniem się ofiarą złodzieja.

Przedsięwzięcie zrealizowane przez mundurowych wpisało się w rozpoczętą akcje „Znicz”, która potrwa aż do 3 listopada. Pamiętajmy, że w dużej mierze nasze bezpieczeństwo zależy także od nas samych.

Dodatkowym aspektem czwartkowej akcji było zwrócenie uwagi kierowców na przestrzeganie dopuszczalnej prędkości. Niestosowanie się do ograniczeń może generować wypadki, które mogą się skończyć bardzo źle. Zwrócenie na ten aspekt uwagi nabiera wyrazu w szczególności w nadchodzących dniach kiedy ruch na drogach znacznie się zwiększy.

UWAŻAJ!!! NIE DAJ SIĘ OKRAŚĆ!!!

- nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu,

- klucze od mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem,

- nie wkładaj wartościowych rzeczy do kieszeni kurtki lub spodni,

- nie odkładaj torebki na ladę i podłogę,

- sprawdzaj osoby podające się za przedstawicieli instytucji,

- oszczędności przechowuj w banku,

- wyposaż swój dom/mieszkanie w system zabezpieczeń,

- w czasie urlopu pozostaw swoje mienie pod opieką bliskich lub znajomych,

- zabieraj tylko niezbędną ilość gotówki,

- nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni,

- pieniądze, czeki, karty płatnicze, dokumenty, klucze noś w dobrze zabezpieczonym miejscu, najlepiej rozłóż je w kilku miejscach,

- nie pokazuj portfela z dużą ilością pieniędzy gdy płacisz za zakupy.

Kieszonkowiec - to osoba, która się nie wyróżnia z tłumu i nie wygląda na przestępcę. Podczas robienia zakupów, przejazdu środkami komunikacji miejskiej, codziennego spaceru zwróćmy uwagę na swoje mienie. Kieszonkowiec ma określone sposoby działania:

- „sztuczny tłok” - usypiają czujność ofiary popychając ją i aranżując ścisk wokół niej,

- „na kosę” - kradzież dokonana jest przez przecięcie kieszeni, torebki lub siatki,

- „zza parawanu” - sprawca dla ukrycia swego działania posługuje się płaszczem przewieszonym przez rękę, torebkę, używają luźnego stroju,

- „uwaga złodzieje” - taki okrzyk sprawia, że każdy odruchowo sięga do portfela, wskazując miejsce, gdzie go ukrył, obserwującym złodziejom.

W przypadku każdego niepokojącego sygnału

DZWOŃ 112.

Redakcja NowaWrzesnia.pl

fot. KP Policji we Wrześni

do góry

Galeria