banerNW.jpg
Menu
RSS

O nowych kierunkach dla Volkswagena Wyróżniony

  • Napisane przez:  Redakcja NowaWrzesnia.pl
fot. Katarzyna Błochowiak/Starostwo Powiatowe we Wrześni fot. Katarzyna Błochowiak/Starostwo Powiatowe we Wrześni

Jak co kwartał spotkali się członkowie Powiatowej Rady Zatrudnienia. W piątek 25 kwietnia podsumowano ubiegły rok oraz dyskutowano nad propozycją otwarcia nowych kierunków kształcenia związanych z branżą motoryzacyjną.

Duże zainteresowanie członków rady wywołał temat Volkswagena. Dyrektor Zespołu Szkół Politechnicznych Bogdan Nowak zaproponował utworzenie nowych kierunków kształcenia zawodowego – monter mechatronik, mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych, elektromechanik pojazdów samochodowych. Dyrektor szkoły zaznaczył, że nabór do nowych klas nie ruszy w tym roku, bo na razie nie ma takiej potrzeby. Volkswagen rozpocznie produkcję dopiero pod koniec 2016 roku, ale początkowo nie będzie zatrudniał świeżo upieczonych absolwentów szkół. Produkcję muszą rozkręcić doświadczeni pracownicy.

Starosta Dionizy Jaśniewicz nakreślił, jak wygląda system naboru pracowników w VW. Pożądane są osoby posiadające wykształcenie techniczne, ale na tym nie koniec. Chętni do pracy na produkcji muszą przejść kurs przeprowadzany w wewnętrznym centrum treningowym. Dopiero po zaliczeniu tego etapu kandydat rozpoczyna pracę na konkretnym stanowisku, jednak z czasem może zostać przekwalifikowany.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Eugeniusz Wiśniewski przedstawił sprawozdanie dotyczące działalności urzędu za 2013 rok. Dane dotyczyły przede wszystkim efektywności – w ubiegłym roku zaktywizowano 1 192 bezrobotnych. Średni koszt doprowadzenia osoby bezrobotnej do zatrudnienia wynosi 8 315 zł. To o około 3 tys. zł mniej niż w ubiegłym roku. Średnia jest tak wysoka, ponieważ aktywizacja w postaci refundacji doposażenia miejsca pracy to wydatek rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Stopa bezrobocia w powiecie wrzesińskim na koniec lutego tego roku wynosiła 15,4 procent. Aktualnie w PUP-ie jest zarejestrowanych 4 385 bezrobotnych. – W tym roku dysponujemy znacznie większą ilością ofert pracy – mówił dyrektor Wiśniewski, który zaznaczył, że bardzo dobrze układa się współpraca z firmami pośredniczącymi w poszukiwaniu pracowników. Na realizację projektu Człowiek – najlepsza inwestycja urząd pozyskał 4 mln 700 tys. zł.

Przeczytaj również:

Wizyta pracowników Volkswagena

Wizyta Prezydenta RP we Wrześni! (RELACJA/GALERIA)

Praca w Volkswagen Września

Dzień z Volkswagenem w obiektywie (GALERIA)

Września ma Volkswagena! (RELACJA NA ŻYWO)

Redakcja NowaWrzesnia.pl

źródło: Katarzyna Błochowiak/Starostwo Powiatowe we Wrześni

do góry

Galeria