banerNW.jpg
Menu
RSS

Podwyżka na A2! W planach wrzesińskie inwestycje Wyróżniony

  • Napisane przez:  Redakcja NowaWrzesnia.pl
fot. archiwum/Autostrada Wielkopolska fot. archiwum/Autostrada Wielkopolska

Kierowcy samochodów osobowych, motocykli i pojazdów ponadnormatywnych zapłacą więcej za przejazd autostradą. Nowy cennik będzie obowiązywał na A2 od środy 1 marca. Autostrada Wielkopolska planuje również inwestycje w okolicy Wrześni.

meblepartnre4012017.gif
 
 

Zmiana opłat za przejazd 150-kilometrowym odcinkiem A2 będzie wprowadzona 1 marca o godz. 6.00 rano. Obowiązująca od tego dnia stawka za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem, będzie wynosić: (motocykle i pojazdy osobowe) - 19 PLN brutto (podwyżka 1 zł) oraz (pojazdy ponadnormatywne) – 190 PLN brutto (podwyżka 10 zł). W ten sposób jadąc przez wszystkie trzy bramki od Konina do Nowego Tomyśla zapłacimy w sumie 57 zł (3 zł więcej niż dotychczas). 

Podwyżka opłat wynika z faktu, że A2 między Nowym Tomyślem a Koninem jest jedynym odcinkiem autostrady A2, który w pełni finansuje i utrzymuje się z pobieranych od kierowców opłat. W przeciwieństwie do autostrad publicznych, na których opłaty wnoszone przez kierowców pokrywają mniej niż 40% samych kosztów utrzymania, odcinek A2 Nowy Tomyśl – Konin nie jest dotowany z budżetu, ani zwolniony z podatku VAT. Konieczność spłaty zobowiązań, a także realizacji inwestycji związanych z utrzymaniem i rozbudową autostrady wymusza wprowadzanie podwyżek, aby pokryć realne koszty funkcjonowania autostrady – mówi Zofia Kwiatkowska, rzecznik prasowy AWSA.

Przychód z opłat w pierwszej kolejności przeznaczany jest na: bieżące zimowe i letnie utrzymanie autostrady w tym jej eksploatację, tzw. ciężkie utrzymanie (wzmocnienia nawierzchni, remonty i modernizacje), spłatę kredytów bankowych zaciągniętych na budowę autostrady i nowe inwestycje.

W planach: wymiana warstwy ścieralnej nawierzchni na odcinku Września - Konin, opracowywanie dokumentacji rozbudowy obwodnicy Poznania (m.in. poszerzenia o trzeci pas ruchu 13 km odcinka obwodnicy od węzła Komorniki do węzła Krzesiny, dobudowy i rozbudowy ekranów akustycznych) oraz przygotowanie dokumentacji projektowej niezbędnej do budowy Obwodu Utrzymania Autostrady we Wrześni.

Dawid Spychalski

fot. Autostrada Wielkopolska

źródło: inf. własna

do góry

Galeria