banerNW.jpg
Menu
RSS

Nowa wystawa w grodzie. Nóż w roli głównej Wyróżniony

Nowa wystawa w grodzie. Nóż w roli głównej

W najbliższy piątek, 25 maja o godz. 12:00 zapraszamy do Rezerwatu Archeologicznego Gród w Grzybowie. Zaplanowano tam nową wystawę pt. "Nóż - przedmiot niebanalny". 

NW gif 03.2018.gif


autor projektu, założeń i scenariusza - Jacek Wrzesiński
koncepcja plastyczna - Piotr Tetlak
grafika - Jakub Psuja

Nóż - przedmiot codziennego użytku - towarzyszy nam w życiu każdego dnia, ułatwiając wiele czynności. Najczęściej nie zwracamy uwagi na jego wygląd, kształt, na ozdoby, jakie są umieszczane na rękojeści.  Nie zastanawiamy się nad jego pochodzeniem. Nóż towarzyszy człowiekowi od setek tysięcy lat.

Jest narzędziem uniwersalnym. Współcześnie posługujemy się nożami, których funkcja jest ściśle określona - noże do chleba, noże do mięsa, noże do smarowania... A jak było dawniej? Kiedy pojawił się nóż Jak wyglądał? Z czego był wykonany? Jak się nim posługiwano? Na wystawie zapoznamy się z nożami trzech epok:

Nóż w epoce kamienia
Nóż w epoce brązu
Nóż w epoce żelaza
 
Wystawa w czterech odsłonach umożliwia stopniowe poznawanie noży poszczególnych epok.  Na ekspozycję trzeba będzie zaglądać wielokrotnie, ponieważ rozwija się ona stopniowo, z upływem czasu, a jej ostateczną pełną wersję zobaczą Państwo z końcem roku. Czy nóż jest przedmiotem niebanalnym, będzie mógł ocenić każdy z odwiedzających wystawę.

Dawid Spychalski

fot. materiał prasowy

do góry

Galeria