banerNW.jpg
Menu
RSS

Tyle słońca w całym mieście – mija 45 lat od wydania kultowego albumu Anny Jantar Wyróżniony

  • Napisane przez:  Redakcja NowaWrzesnia
Tyle słońca w całym mieście – mija 45 lat od wydania kultowego albumu Anny Jantar

W tym roku mija już 45 lat od wydania debiutanckiego albumu Anny Jantar Tyle słońca w całym mieście. Tym longplayem Jantar rzuciła Polskę na kolana – wszyscy nucili jej hity i wszyscy pokochali tę pełną ciepła i życzliwości uzdolnioną wokalnie i niezwykle muzykalną gwiazdę, która pomimo sławy pozostała normalną dziewczyna z marzeniami i troskami. Jaka historia kryje się za tym kultowym i nieśmiertelnym albumem Anny Jantar?

reklamy

gif 6.2019 wrz.gif

On z Wrześni, ona z Poznania

Nie byłoby albumu, którego od prawie pół wieku słuchają kolejne pokolenia Polaków, gdyby nie dwie utalentowane osoby, które go firmowały. Anna Jantar śpiewała teksty, a jej mąż Jarosław Kukulski komponował muzykę. Anna naprawdę nie nazywała się Jantar – był to tylko pseudonim – ale z domu Szmeterling. Urodziła się w 1950 roku w Poznaniu i już od małego ciągnęło ją do muzyki. Gdy miała 4 lata uczyła się grać na fortepianie, a w Średniej Szkole Muzycznej zaczęła koncertować z Filharmonią Poznańską. Jarosław Kukulski pochodził z Wrześni i urodził się w 1944 roku. Wyjechał do Poznania by uczyć się w Liceum Muzycznym, a następnie studiować w klasie oboju na Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. Mimo, że opuścił Wrześnię, to pozostała ona istotna i dla niego i dla Anny. Jantar wystąpiła w 1976 roku we Wrześni na turnieju Bank 440. We Wrześni jest amfiteatr jej imienia, gdzie organizowane są liczne koncerty – to drugie ważne miejsce spotkań po stadionie miejskim, na którym odbywają się wydarzenia sportowe, na które przyjmowane są zakłady bukmacherskie.

Spotkanie dwóch artystycznych dusz

Po wyjeździe z Wrześni oraz studiach muzycznych Kukulski trochę grał w kapelach jazzowych, a wreszcie założył zespół bigbitowy Waganci. W 1969 roku zatrudnił Annę jako wokalistkę do zespołu. Miała ona wtedy raptem 19 lat i jak wspominała – gdy zatroskana babcia odprowadziła ją na autobus na pierwszą w życiu trasę koncertową, to poprosiła Jarka, by się nią zaopiekował. Kukulski podszedł poważnie do sprawy, bo już dwa lata później on i Anna był małżeństwem. Zostali parą w życiu prywatnym i zawodowym, razem występując w Wagantach, z którymi Anna wydała jeden album, a potem tworząc wspólnie muzykę na solowe krążki artystki. Nawet gdy zostali sławni, dalej skromnie żyli, bo czasy PRL nie pozwalały nikomu się wybić – mieli małe mieszkanie w bloku i marzyli o maluchu. Pod koniec lat 70., gdy byli już u szczytu sławy, dorobili się malucha, a także łady, co było luksusem jak na tamte czasy.

Debiutancki album i od razu ogromny sukces

Na tego malucha i tę ładę zarobili tworząc niezapomniane przeboje. Jantar zdobyła na początku lat 70. uprawnienia do wykonywania zawodu piosenkarki – wtedy niezbędne kwitki od Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 1974 roku wydała debiutancki album Tyle słońca w całym mieście, a z niego aż sześć singli – Najtrudniejszy pierwszy krok, Żeby szczęśliwym być, Witaj mi, Ja nie mogłam mieć serc dwóch, Poszukaj swojej gwiazdy, a także największy swój przebój – tytułową piosenkę. W 1976 roku za swój pierwszy album Anna Jantar zdobyła Złotą Płytę na festiwalu w Sopocie.

Historia największego przeboju Anny Jantar

Evergreen, który znają na pamięć kolejne pokolenia Polaków, jest zarazem najbardziej optymistyczną piosenką w repertuarze Jantar. Kukulski skleił ją z dwóch innych utworów i dał żonie jako niespodziankę. Słowa napisał Janusz Kondratowicz, który chciał tym prostym tekstem uhonorować swoją ukochaną Warszawę. Pierwszy raz utwór Anna wykonała w czerwcu 1974 na XII Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie zapowiadał ją Lucjan Kydryński. Chyba ani on, ani piosenkarka nie spodziewali się, że utwór zostanie aż tak wielkim przebojem. Piosenka trafiła na 1. miejsce Listy Przyjaciół Przebojów radiowej Jedynki, a także na ścieżki dźwiękowe filmów Białe tango, Bal na dworcu w Koluszkach czy Jaskółka. Przez lata wielu artystów podejmowało się nagrania czy wykonania coverów Tyle słońca w całym mieście, w tym m.in. córka Jantar i Kukulskiego, Natalia Kukulska.

Luk A

do góry

Galeria