banerNW.jpg
Menu
RSS

Czy surfing w Polsce jest wciąż modny? Wyróżniony

  • Napisane przez:  Redakcja NowaWrzesnia
Czy surfing w Polsce jest wciąż modny?

Surfing jest sportem, który szczególną popularnością cieszy się w bogatych krajach z dostępem do oceanu, w Stanach Zjednoczonych i Australii, a także w Portugalii i Hiszpanii. Każdego roku coraz więcej osób sięga po deskę i przekonuje się, jak ciekawą i pełną wyzwań aktywnością jest surfing.

reklamy

10 2019 wrz.gif

nepanowy2019.jpg

Bez wątpienia jest to sport, który dzięki pięknym urokom polskich plaż zyskuje także na popularności w naszym kraju.. Uprawianie surfingu nie wymaga wielkich kosztów. Jedyne, czego potrzebujemy do uprawiania tego jakże pięknego sportu, jest deska oraz oczywiście fale. W dobie dzisiejszych czasów aby kupić sprzęt nie musisz wychodzić z domu. Możesz to zrobić za pośrednictwem internetu na stronach internetowych – sprawdz aliexpress po polsku.

Historia surfingu

Sport surfingu rozpoczął się w XIX i XX wieku, ale jazda na falach to stara praktyka, która ma swoje korzenie w starożytnych kulturach polinezyjskich i peruwiańskich.

Nowoczesne surfingowanie narodziło się na plażach na hawajskiej wyspie Oahu, gdzie miejscowi chłopcy z plaży zaczęli zabierać turystów na fale, aby na nich jeździć.

Duke Kahanamoku jest powszechnie uważany za ojca nowoczesnego surfingu. To on sprawił, że była to rekreacja fizyczna, aktywność na świeżym powietrzu z zasadami, sprzętem i technikami. Jaki czas później surfing stał się również niebotycznym biznesem.

Co to jest surfing?

Surfing to ogólnoświatowa nazwa wywodząca się z Hawajów. Jest to sport polegający na jeździe na falach w pozycji pionowej lub na brzuchu. Surferzy łapią fale oceaniczne, rzeczne lub sztuczne i ślizgają się po powierzchni wody, dopóki fala nie pęknie i nie straci swojej energii. Istnieją cztery rodzaje fal surfingowych:

fale rozlewające się

fale zanurzające

fale falujące

fale opadające

Najlepsze lokalizacje na Surfing w Polsce

Z prawie 500 kilometrami wybrzeża, Polska jest jednym z najbardziej unikalnych krajów surfingowych w Europie Środkowej. Sport ten jest bardzo znany zwłaszcza na półwyspie Helskim, gdzie organizowane są nawet obozy uczące surfingu.

Najlepsze warunki do surfowania, niezależnie od części wybrzeża, przychodzą wiosną, jesienią i zimą, kiedy Morze Bałtyckie staje się bardziej łaskawe dla surferów. Dąbki (Koszalin), Łeba i Władysławowo to także całkiem ciekawe miejsca czekające na surferów z Europy Środkowej. Sopot i Władysławowo to prawdopodobnie najważniejsze ośrodki surfingowe w Polsce. Kolobrzeg - jest nazwany polską Kalifornią, w dużej mierze ze względu na fale występująca przy molo.

Wskazówki dla początkujących surferów:

  • Nie ucz się surfować samodzielnie bez względu na to, jak łatwo ci się wydaje, nigdy nie podchodź sam do surfowania. Poproś doświadczonego przyjaciela, aby cię uczył, lub wybierz się na obóz dla początkujących. W ten sposób unikniesz samookaleczenia, a nawet zagrożenia życia.
  • Zacznij od deski surfingowej dużej o konstrukcji która jest pokryta miękką pianką, zarówno od spodu jak i od góry deski tzw. Deska Soft-top
  • Zawsze używaj smyczy do surfowania - to bardzo ważny wymóg bezpieczeństwa, a nie tylko fajna wskazówka! Smycz surfingowa może uratować ci życie, więc upewnij się, że nigdy nie będziesz bez niej!
  • Przed wejściem do wody należy się trochę rozgrzać. Rozciąganie mięśni i ścięgien zmniejszy ryzyko skurczów mięśni, a także zwiększy tętno, a tym samym dotlenia krew i przyspieszy akcję!
  • Zacznij od małych fal. Zajmij się małymi falami, zanim spróbujesz większych.
  • Wiosłowanie to kolejna rzecz, którą musisz ćwiczyć, dopóki nie zrobisz tego poprawnie. Kluczem jest znalezienie rytmu i zachowanie go. To także wymaga formy, ponieważ za pierwszym razem będzie to dość męczące.
  • Trzymaj się prostopadle do białych wód - tej części fali, która pęka (która jest biała, stąd jej nazwa). Jeśli tego nie zrobisz, zostaniesz wciągnięty pod falę i zaciągnięty na brzeg.

Mistrzowie Światowego Surfingu:

Wśród mężczyzn:

Filipe Toledo

Gabriel Medina

Kelly Slater

Wśród kobiet:

Laura Crane

Caroline Marks

Paige Alms

Zawsze pamiętaj też o niesamowitym cytacie Phila Edwardsa, który mawiał, że „najlepszym surferem jest ten, który ma najwięcej zabawy!”

Luk A

do góry

Galeria