banerNW.jpg
Menu
RSS

Uczniowie i mieszkańcy kręcą film! (VIDEO) Wyróżniony

  • Napisane przez:  Redakcja NowaWrzesnia.pl
fot. Weronika Andrzejewska fot. Weronika Andrzejewska

Uczniowie Gimnazjum w Kołaczkowie oraz mieszkańcy gminy, w której niegdyś mieszkał Władysław Reymont, hucznie i z wielką pompą obchodzą 150. rocznicę jego urodzin. Jednym z pomysłów na świętowanie jest kołaczkowska ekranizacja Chłopów

meblepartnre4012017.gif

Pierwsza etiuda zatytułowana Wykopki z tomu Jesień powstała w 2012 roku, jako zadanie konkursowe XVI Zlotu Szkół Reymontowskich w Kleszczowie. Jej pomysłodawcą i reżyserem był Marek Błaszczyk, polonista w Gimnazjum w Kołaczkowie. – Od czasu powstania tej kilkuminutowej etiudy naszym marzeniem było nakręcenie scen z pozostałych tomów Chłopów – mówi Joanna Wojciuch, koordynatorka obchodów 150. rocznicy urodzin Reymonta. To ona dokonała dalszej adaptacji powieści. Zdjęcia, montaż i dobór muzyki wykonuje absolwentka gimnazjum, obecnie uczennica II klasy Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza we Wrześni, Weronika Andrzejewska.

Aktorami są uczniowie Gimnazjum w Kołaczkowie należący do kółka teatralnego, którzy często wcielali się w kilka ról. Są to: Kornelia Pawlak (Hanka), Dominik Szklarkowski (Antek, Roch), Kamil Szady (Maciej Boryna, ksiądz), Maja Wojciuch (Jagna), Małgorzata Olejniczak (Jagustynka), Magda Popielarska (Dominikowa), Janek Andrzejewski (Witek), Milena Dembczyńska (Józka), Wojtek Kwapich (Roch), Janek Pocztarek (kowal, parobek, stary Bylica), Szymon Dobrowolski (Roch, Żyd, Kuba, parobek), Mateusz Konieczka (parobek), Monika Talarczyk, Kornelia Opielska, Wiktoria Bednarek, Klaudia Bartkowiak, Ewa Wojciuch, Zuzanna Durmens (Kozłowa, Filipka, Sikorzyna, Płoszkowa, Kłębowa, Weronka), Alan Helwing (Jaś).

Zdjęcia rozpoczęły się w czerwcu zeszłego roku. Ujęcia kręcone były dzięki życzliwości osób, które udostępniały swoje domy, pola, obory i chlewnie w całej gminie Kołaczkowo, a także w Dłusku i Nowej Wsi Podgórnej. – W malowniczym Gospodarstwie Agroturystycznym „Poniatówka” państwa Szkudlarków powstały piękne zdjęcia z tomu „Lato” i „Jesień” – opowiada polonistka Joanna Wojciuch. – Na uwagę zasługuje fakt, że naszej adaptacji towarzyszy piosenka napisana przez Andrzeja Borkowskiego ze Szkoły Musicalu „Erato” z Poznania, z muzyką Adama Korzeniewskiego i w jego wykonaniu. W tej chwili czeka na nagranie w studiu – dodaje.

Do gry aktorskiej chętnie włączają się mieszkańcy gminy. Uczestniczyli m.in. w nagraniu pasterki. Dzięki uprzejmości księdza Artura Janowicza, proboszcza parafii w Kołaczkowie, oraz pomocy Jolanty Tamborskiej powstała ta scena. Aktualności związane z powstawaniem filmu można śledzić na facebook’owym profilu Chłopi – Gimnazjum Kołaczkowo. Weronika Andrzejewska często wstawia tam humorystyczne relacje Chłopi zza kulis.

Premiera filmu planowana jest na drugą połowę maja. Do tego czasu odbywać się będą warsztaty i konkursy związane z życiem i twórczością polskiego noblisty. Już w tę niedzielę (19 lutego) odbędzie się Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania „Reymontowskie fascynacje”. Podczas konkursu zaprezentuje się 12 uczniów ze szkół podstawowych, potem 5 z gimnazjum. Zostali oni wyłonieni w szkolnych eliminacjach na terenie gminy Kołaczkowo. Oprócz uczestników konkursu będzie można posłuchać dwojga laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Mówimy Reymontem: Zuzanny Durmens i Dominika Szklarkowskiego, a także obejrzeć spektakl przygotowany przez młodzież z kółka teatralnego pt. Jeżycjada dla Reymonta. W niedzielę wręczone zostaną również nagrody w konkursie plastycznym Laurka dla Pana Reymonta. Prace konkursowe wystawione będą w holu Pałacu Reymonta w Kołaczkowie.

Redakcja NowaWrzesnia.pl

źródło: Mateusz Maserak/Starostwo Powiatowe

fot. Weronika Andrzejewska

Media

do góry

Galeria