banerNW.jpg
Menu
RSS

Kosmiczny film wkrótce w Nekli! Wyróżniony

  • Napisane przez:  Redakcja NowaWrzesnia.pl
fot. www.polskaswiatloczula.pl fot. www.polskaswiatloczula.pl

W odpowiedzi na zaproszenie Karoliny Świdurskiej ogólnopolski projekt „Polska Światłoczuła” ponownie odwiedzi Neklę. Tym razem zabierze nas w kosmos!

Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne i Polska Światłoczuła serdecznie zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych na projekcję filmu dokumentalnego CHOPIN THE SPACE CONCERT, w dniu 6 listopada (czwartek), w Nekielskim Ośrodku Kultury (godz. 18:00). Wstęp wolny.

Projekcji towarzyszyć będzie Adam Ustynowicz – pomysłodawca, reżyser i producent filmu, laureat Grand Prix na 10. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Monako.

CHOPIN THE SPACE CONCERT jest to film dokumentalno-muzyczny, przedstawiający zapierające dech w piersiach obrazy Ziemi. Pierwszy na świecie reportaż ze spotkania muzyki z kosmiczną technologią na pokładzie Międzynarodowej Stacji Orbitalnej w dwusetną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Film genialny w swojej prostocie zdobył już międzynarodowe uznanie jako Najlepszy Film 2012 - Monaco International Film Festival.

Projekt realizowany jest przy w współpracy z Nekielskim Ośrodkiem Kultury dofinansowany ze środków Gminy Nekla. Organizatorem i koordynatorem projektu ze strony NSK jest Karolina Świdurska. Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji o projekcie na stronie: http://www.polskaswiatloczula.pl/

O kulisach powstania filmu

Wyprawa Endeavour wystartowała z Przylądka Kennedy’ego na Florydzie 8 lutego 2010 roku, o 04:14 rano. Misja miała polski i bardzo romantyczny akcent. W bagażu osobistym dowódcy płk. pil. George'a Zamki znajdowała się niezwykła pamiątka z Polski – z kraju jego przodków. Płk. Zamka zanotował w swoim dzienniku: "chciałem zabrać ze sobą w Kosmos coś z Polski. Byłaby to jedna z niewielu rzeczy, którą mogłem zabrać jako bagaż podręczny w nadchodzącej wyprawie (...) Mój przyjaciel z Polski - Adam Ustynowicz - zaproponował, abym wziął ze sobą płytę z muzyką Chopina, w związku z dwusetną rocznicą urodzin kompozytora, która przypadała w okresie trwania mojego lotu".

Załoga Endeavour i Stacji Kosmicznej każdą wolną chwilę wykorzystywała na kręcenie zdjęć filmowych HD, inspirowanych utworami polskiego kompozytora. Dziesiątego dnia wyprawy po raz pierwszy otwarto okna Kopuły. Oczom astronautów ukazał się zapierający dech w piersiach widok naszej planety. Spotkanie z czystym pięknem. Doświadczenie, którego nie da się opisać słowami, ale można wyrazić poprzez muzykę największego poety fortepianu.

George D. Zamka zanotował: „Zobaczyłem i usłyszałem, tak jak sądzę i wy zobaczycie, że emocje, które ożywiały naszą misję, są tymi samymi emocjami dzielonymi przez ludzi od wieków, które Chopin zawarł w swojej muzyce. Ekscytacja, przyjaźń, tęsknota, zachwyt… odczuwaliśmy to w przebłyskach podczas naszego pobytu w Kosmosie”.

Po powrocie wyprawy NASA udostępniła materiały filmowe i fotograficzne Adamowi Ustynowiczowi – pomysłodawcy i producentowi filmu. Po ponad dwóch latach pracy i uzupełnieniu filmu o zdjęcia wykonane przez astronautę ESA Paolo Nespoli'ego oraz kolejne wyprawy promów i ekspedycji ISS, doszło do premiery filmu.

Plakaty:

Redakcja NowaWrzesnia.pl

fot. materiał prasowy

do góry

Galeria