banerNW.jpg
Menu
RSS

Wyrwani z gniazda. Upamiętnimy wypędzonych Wyróżniony

  • Napisane przez:  Redakcja NowaWrzesnia.pl
Wyrwani z gniazda. Upamiętnimy wypędzonych

Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne przy współpracy z Burmistrzem Nekli oraz Nekielskim Ośrodkiem Kultury organizuje spotkanie upamiętniające wypędzenia niemieckie i sowieckie podczas II wojny światowej. Oglądaj uroczystość TYLKO u nas NA ŻYWO!

meblepartnre4012017.gif

W niedzielnym (19 lutego) spotkaniu udział wezmą i wygłoszą interesujące prelekcje goście, specjalizujący się w tej tematyce. Będzie można opowiedzieć historię swoich bliskich, wyrwanych z rodzinnego gniazda.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a szczególnie potomków rodzin wypędzonych. Będzie to niepowtarzalna okazja poznania okoliczności i przebiegu wypędzeń z terenów Rzeczypospolitej zajętych przez hitlerowskich i sowieckich okupantów. Uczcimy w ten sposób pamięć o naszych przodkach i tamtych tragicznych wydarzeniach.

Przeprowadzone w Instytucie Pamięci Narodowej w Poznaniu badania wykazały, że z terenu dzisiejszej gminy Nekla Niemcy wypędzili ponad pół tysiąca osób, deportując je do Generalnego Gubernatorstwa, na gorsze gospodarstwa w okolicy lub na roboty przymusowe w III Rzeszy. W ostatnim przypadku nie tylko młode, silne osoby, ale całe rodziny.

Miło nam poinformować, że NWTV.pl będzie transmitowało to wydarzenie dla tych, którzy nie mogą osobiście uczestniczyć. Transmisja rozpocznie się w niedzielę, 19 lutego o godzinie 15:55. Kliknij TUTAJ. 

Redakcja NowaWrzesnia.pl

do góry

Galeria