banerNW.jpg
Menu
RSS

Atrakcyjny weekend z Piastami Wyróżniony

fot. Agnieszka Przysiuda-Zielkowska/Starostwo Powiatowe fot. Agnieszka Przysiuda-Zielkowska/Starostwo Powiatowe

3 dni, 60 wydarzeń i 25 miejscowości – to bilans Weekendu na Szlaku Piastowskim, który odbywał się w dniach 30 września-2 października.

parnter30082016.gif

hairsystem1092016.jpg

Na przełomie września i października w Wielkopolsce odbyło się nietypowe wydarzenie. W dwudziestu miejscowościach położonych na Szlaku Piastowskim od 30 września do 2 października odbywał się szereg imprez o charakterze historycznym, kulturalnym i turystycznym. Główne obchody Weekendu na Szlaku Piastowskim umiejscowiono w pierwszej stolicy państwa polskiego – Gnieźnie, gdzie zorganizowano m.in. Taniec z Piastami.

W powiecie wrzesińskim są dwa punkty zlokalizowane na szlaku – Pyzdry i Grzybowo. W sobotę, 1 października, odbył się spływ kajakowy z Lądu do Pyzdr. Przy tej okazji kajakarze zwiedzili opactwo cysterskie w Lądzie i pyzdrskie muzeum.

Dzień później odbyły się uroczystości w Grzybowie. Przyzwyczajeni do imprez w grzybowskim Grodzie mogli poczuć się mile zaskoczeni, bowiem wprowadzono nowości – m.in. inscenizacje, które odtwarzały sceny z codziennego życia Piastów. – To mogło kiedyś się zdarzyć – mówili wojowie ze stowarzyszenia Aurea Tempora.

Nie zabrakło historycznych sposobów spędzania czasu wolnego – rzutów toporkiem czy strzelania z łuku z klubem łuczniczym Siemowit. Zwiedzający przymierzali zbroje i hełmy, oglądali miecze i domostwa. W starej kuźni można było zobaczyć kowala przy pracy. Dzięki dużej ilości rekonstruktorów można było poznać techniki piastowskiego rzemiosła.

Panie były szczególnie zainteresowane opowieściami o tym, z jakich tkanin szyto ubrania oraz jak wyrabiano i farbowano len i wełnę, jak tworzono filc. Kolejka ustawiła się też do stoiska stowarzyszenia Krąg Szarego Żurawia. Tam można było ulepić i wypalić gliniane garnuszki według starych sposobów. Piękny, słoneczny dzień był świetnym tłem wydarzenia.

Przez cały weekend w wielu wielkopolskich miejscowościach odbyło się kilkadziesiąt imprez – m.in. koncerty, inscenizacje, gry terenowe, zwiedzanie obiektów. Dzięki temu szlak ożył. Była to pierwsza edycja wydarzenia zorganizowana przez Stowarzyszenie Klaster Turystyczny Szlak Piastowski w Wielkopolsce, którego członkiem jest m.in. powiat wrzesiński. Zadanie zrealizowano przy dofinansowaniu samorządu województwa wielkopolskiego.

Redakcja NowaWrzesnia.pl

fot. i źródło: Agnieszka Przysiuda-Zielkowska/Starostwo Powiatowe we Wrześni

Skomentuj

Upewnij się czy umieściłeś informacje oznaczone (*). Pisanie kodem HTML jest niedozwolone.

do góry

Galeria