banerNW.jpg
Menu
RSS

Pyzdry coraz piękniejsze i bardziej atrakcyjne (GALERIA) Wyróżniony

Pyzdry coraz piękniejsze i bardziej atrakcyjne (GALERIA)

Pyzdry wciąż pięknieją i poszerzają swoją ofertę turystyczną. W czerwcu odbyło się otwarcie kolejnych atrakcyjnych dla odwiedzających obiektów.

partnermeble90718.gif

Zwiedzanie skarpy nadwarciańskiej można rozpocząć od muralu przedstawiającego najważniejsze fakty z dziejów Pyzdr, który znajduje się na ścianie hali widowiskowo-sportowej. Obok malowidła stoi tablica z legendą, opisująca poszczególne sceny widoczne na muralu, m.in. ucieczkę Kazimierza Wielkiego tajemnym tunelem czy spalenie czarownic na pyzdrskim rynku. Dalej droga wiedzie malowniczo wzdłuż Warty. Jest tu wiele ławeczek, skwerków, na których można przysiąść i podziwiać nadwarciańską przyrodę. 

Po krótkim spacerze dochodzimy do niedawno odmalowanych domków z 1917 roku. Kolorowo pomalowane przypominają trochę praską Złotą Uliczkę. Tuż za nimi znajdują się schody łączące bulwar z klasztorem pofranciszkańskim. Od niedawna schody te zdobi niesamowita mozaika nawiązująca do wody i rzeki Warty. Schody te przywodzące na myśl dzieła Gaudiego czy schody w San Francisco, zostały uroczyście otwarte 23 czerwca i już nazywane są jednymi z najpiękniejszych w Wielkopolsce.

Dzieciakom dużo frajdy sprawić może wyszukiwanie pojedynczych elementów, jak ślimaki, rybki czy kraby. Co ciekawe, schody z góry wyglądają jak zwykłe betonowe stopnie – wzór widać jedynie od dołu i podczas wchodzenia po nich. Stąd mamy dwie drogi. Jeśli pójdziemy w lewo dojdziemy na przystań nadwarciańską. Na dużej łące ustawione są stoły, ławki biesiadne i drewniane huśtawki, z których podziwiać można Wartę i piękną przyrodę. Jest także możliwość obejrzenia nadwarciańskiej panoramy z wody, podczas przejażdżki katamaranem, który pomieści 12 osób. Koszt rejsu łodzią wyposażoną m.in. w stół, lodówkę, sprzęt grający i grill to 100 zł za godzinę, 70 zł na pół godziny. Rezerwacje pod numerem tel. 608 397 405.

Jeśli wejdziemy na górę, trafimy do Muzeum Regionalnego Ziemi Pyzdrskiej, umiejscowionego w klasztorze pofranciszkańskim. Możemy tu zobaczyć niesamowitą ekspozycję poświeconą dziejom miasta. Uwagę zwracają m.in. kości mamutów i czaszka nosorożca włochatego, która liczy 60 tys. lat. Muzeum czynne jest od wtorku do piątku w godzinach 10-17 oraz w soboty i niedziele w godzinach 13-17. Wstęp 3 zł/dorosły, 2 zł/dzieci w wielu szkolnym oraz grupy. Dzieci do lat 7 wchodzą gratis.

Idąc dalej, trafiamy na rynek, a tam na zabytkowy, nowo odrestaurowany Dom Podcieniowy z 1768 roku. Jego otwarcie odbyło się 23 czerwca, podczas imprezy Noc Świętojańska. Wydarzenie to zbiegło się w czasie z III edycją Weekendu na Szlaku Piastowskim, który w tym roku poświęcony był słowiańskim obrzędom  i wierzeniom. Na modernizację parterowego domu, w ramach projektu „Rozwój kluczowego szlaku dziedzictwa kulturowego województwa wielkopolskiego pn. Szlak Piastowski” Wielkopolska Organizacja Turystyczna pozyskała kwotę 119 tys. zł. Remont prowadzony był we współpracy z Muzeum Regionalnym Ziemi Pyzdrskiej; wykonano m.in. wymianę pokrycia dachowego, roboty remontowe – stolarkę okienną i drzwiową oraz roboty ślusarsko-kowalskie.

Na wystawie w Domu Podcieniowym swoje miejsce znalazły eksponaty związane z okresem wczesnego średniowiecza, m.in. łódź-dłubanka, elementy drewniane traktu książęcego z k. XIII w., wczesnośredniowieczny grób szkieletowy (XII w.), monety z XI w., w tym fragment denara Bolesława Chrobrego, małe zabytki metalowe (przedmioty codziennego użytku, ozdoby) związane z kulturą tego okresu. – Założenie scenariusza wystawy to pokazanie, że miasto Pyzdry było mocno osadzone w działaniach piastowskich władców, którzy to właśnie tu lokowali swój książęcy gród. Nie przypadkowo nazwali go Dłuskiem od łacińskiej nazwy Dux – książę – informuje kustosz Robert Michał Czerniak i dodaje, że właśnie w Pyzdrach książę Bolesław Pobożny konsekrował Chwalętę na biskupa poznańskiego, a jego bratanek Przemysł II założył tu mennicę, gdzie bito srebrne denary „Moneta Pysdri”. Tu też odbył się zjazd, podczas którego wybrano Władysława Łokietka na króla Polski.

– Jak potoczyłby się losy kraju, gdyby nie to, że w tym mieście jego mieszkańcy narażając się na śmierć i utratę swojego dobytku uratowali życie przyszłego króla Kazimierza Wielkiego. 27 lipca 1331 roku rozwścieczeni Krzyżacy, którym ta zdobycz wymknęła się z oblężonego miasta zabijają jego wielu mieszkańców, zabierają też co niektórych w niewolę oraz niszczą doszczętnie . miasto. Wdzięczny za to wszystko król Kazimierz odbudowuje (1339 r.) nie tylko miasto ale w miejscu dawnego grodu książęcego stawia okazałą rezydencję królewską – przytacza dzieje miasta Robert Michał Czerniak. 

W Pyzdrach czuć oddech historii. Zachęcamy do zwiedzania miasteczka. Dobrą okazją ku temu może być impreza Wystrzałowe Pyzdry, która odbędzie się 28 lipca na pyzdrskim rynku i odwołuje się do wydarzeń z 1383 roku, kiedy to doszło do pierwszego na ziemiach Polski użycia broni palnej. Nie zabraknie inscenizacji historycznych i koncertów gwiazd – zespołu Cree i Grubsona. 

GALERIA (fot. Agnieszka Przysiuda-Zielkowska/Powiat Wrzesiński)

Redakcja NowaWrzesnia.pl

źródło: Agnieszka Przysiuda-Zielkowska/Powiat Wrzesiński

do góry

Galeria